Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Усвоен Буџетот за 2024 година во Собранието

  Собранието на РС Македонија го усвои Дополнетиот предлог-буџет за 2024 година, којшто ги таргетира приоритетите и соодветно ги распределува средствата за исполнување на  јавните потреби на граѓаните и фирмите. Вкупните приходи во Буџетот за 2024 година се планирани на ниво од 310,1 милијарди денари и истите се за 10% повисоки во однос на 2023 […]

Вести Свет

РСЕ: Унгарија ќе го криминализира странското финансирање на изборните кампањи

  Унгарската влада сака да го криминализира странското финансирање на изборните кампањи според најновиот предлог закон поднесен на 21 ноември, пренесува РСЕ. Таканаречениот „закон за заштита на суверенитетот“ се смета за најновата казна од страна на националистичката влада на премиерот Виктор Орбан врз политичките ривали и критичари. По парламентарните избори во 2022 година, владата објави […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Се откажува 22. издание на “OFFest“

  Доделените милион денари за ОФФест на Годишниот конкурс за проекти од национален интерес во културата, скратени за половина од минатогодишната сума, не овозможуваат ни најминимални финансиски услови за одржување на ОФФест (предвиден од 7 до 10 јуни), како (повеќедневен) фестивал. За жал, по 21-годишна убава фестивалска традиција, не ни останува друг избор, се вели […]

Вести Македонија Ударни вести

Поддршка од холандското Министерство за финансии за градење на човечкиот капитал

  Размената на искуства и знаења помеѓу министерствата за финансии на Република Северна Македонија и Кралството Холандија продолжува и следните две години во насока на градење подобар систем на јавни финансии во земјава. Министерката за финансии, Нина Ангеловска го потпиша Меморандумот за соработка 2020-2022, потпишан од холандскиот министер за финансии, Вопке Хоекстра, а ѝ го […]

Вести Македонија

СДСМ: Богов ја префрли одговорноста на Миноски, но што барал гувернерот на конференциската врска

„Гувернерот Димитар Богов не може да ја избегне одговорноста од огромното 450 милионско задолжување на граѓаните на Македонија што е еднакво на финансиско злосторство. Богов денеска се обиде да се брани дека за издавањето на еврообврзницата одлучувало Министерството за финансии“, се вели во соопштението на СДСМ, по повод одговорот на гувернерот Богов дека одлуката за издавањето […]

Вести

Поголеми даноци за Британците како последица од Брексит

Британскиот министер за финансии Џорџ Озборн изјави денеска дека, Велика Британија ќе мора да ги зголеми даноците и да ја намали јавната потрошувачка за да одговори на новите економски предизвици откако граѓаните донесоа одлука за напуштање на ЕУ. Тој изјави дека на Велика Британија после Брексит нема да и „цветаат рози“ надвор од ЕУ и […]