Вести Македонија Став Ударни вести

Итна истрага за нападот врз Божиновски

  Здружението на новинарите на Македонија и Советот за етика во медиумите на Македонија бараат итна реакција од Министерството за внатрешни работи да спроведе брза и ефикасна истрага во интерес на пронаоѓање и санкционирање на напаѓачот врз сопственикот нa порталот “Буре весник” Зоран Божиновски. Според објавите во медиумите, нападот се случил вчера вечер во Битола, […]

Вести Македонија Ударни вести

Истрага и притвор за четири лица осомничени за трговија со дете

  Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава поднесена од страна Министерство за внатрешни работи, донесе Наредба за спроведување истрага против четири лица. Лицата, од кои две се српски државјани, се осомничени дека сториле кривично дело „Трговија со дете“ од чл.418-г ст.1 в.в чл. […]

Вести Свет Ударни вести

НАТO истражува хакирани воени податоци што се продаваат на интернет

  НАТО покрена истрага за кражба на податоци од доверливи воени документи кои хакерска група ги понудила на продажба на интернет. Податоците вклучуваат нацрти за оружје што го користеа сојузниците на НАТО во конфликтот во Украина, а хакерите ги понудиле на продажба преку интернет откако украле податоци од големиот европски производител на оружје, „МБДА Мајкл […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Јавно обвинителство: Истрагата за “Еуростандард банка” е во тек

    Јавното обвинителство во врска со наводите и извештајот презентирани на вчерашната прес конференција од неколку лица, меѓу кои и едно осомничено лице во врска со стечајот на „Еуростандард“ банка,  нагласува дека согласно Законот за кривична постапка, Јавното обвинителство е единствено надлежно да донесува наредба и да спроведува истражна постапка. Дел од наводите од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Одземен пасошот на Жан Митрев заради постапка за измама на пациенти

  По утврдување на определени околности во текот на предистражната постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Измама од член 247 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, во периодот од април 2020 […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ: МВР да спроведе итна внатрешна истрага за случајот со новинарката Делевска

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од Министерството за внатрешни работи кон колешката Соња Колевска-Делевска од дигиталната редакција сакамдакажам.мк, која денеска беше повикана на службен разговор во полициската станица Центар поради објавен текст, а по поплака на државна службеничка која е раководителка во Министерството за правда. ЗНМ предупредува дека […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мухамед Зеќири поднесе оставка

  По истрагата за проневера која е покрената против генералниот секретар на Владата, Мухамед Зекири и уште двајца хрватски државјани, тој преку статус на Фејсбук си поднесе оставка.       “Почитуван претседател на Владата на Република Северна Македонија, г-дин Димитар Ковачевски   Низ мојот работен век секогаш сум го одбирал вистинскиот пат, патот на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Јавното обвинителство со истрага против висок владин функционер

  Предметен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против двајца хрватски државјани и еден државјанин на РСМ. Според опишаните дејствија во наредбата, постои основано сомнение дека првоосомничениот – висок функционер во Владата на РСМ во својство на службено лице, сторил кривично […]

Вести Македонија Ударни вести

ДСЗИ започна постапка за лекувањето на починатата малолетничка од Демир Хисар

  Државниот санитарен и здравствен инспекторат почна постапка за да се утврди начинот на кој била лекувана 17 годишната девојка од Демирхисарското село Сопотница, која вчера почина на Инфективната клиника. ДСЗИ започнал вонредна постапка во која ќе се проверува целата патека и лекувањето на малолетничката од матичниот лекар во Демир Хисар, па хоспитализацијата во Битола […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Оставките ќе ги базирам исклучиво на фактите кои ќе ги добијам од истрагата

  Поднесените оставки од министерот за здравство Филипче, од заменик министерот Хасани и од директорите на тетовската болница Бесими и Етеми ги примив и ги разбирам како висок морален и етички чин и како демонстрација на интегритет и одговорност која е неминовна при вакви големи несреќи изјави премиерот Заев.   Истражните и правосудните органи спроведуваат […]