Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Започнува караван за вакцинација против Ковид-19 во повеќе општини низ државата

  Министерството за здравство со поддршка од Светска здравствена организација, УСАИД и УНИЦЕФ од понеделник (21 март), почнува со караван за вакцинација против Ковид-19, кој ќе опфати 14 локални заедници низ државата. На секое од овие места, согласно распоредот, граѓаните ќе имаат можност да се вакцинираат и да се информираат за придобивките од имунизацијата против […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Караванот на ДИК во Тетово, Струга, Охрид, Битола и Прилеп – Ти си на ред! Излези, гласај!

  Караванот на Државната изборна комисија оваа недела ги посети општините Тетово, Струга, Охрид, Битола и Прилеп.     Како дел од овогодинешната едукативна и информативна кампања, „Ти си на ред! Излези, гласај!“, ДИК во општините кои ги посети делеше едукативен материјал, за да ги претстави гласачките права на гласачите за претстојните Локални избори.   […]

Вести Македонија Ударни вести

СДСМ: Распоред на митинзи за локалните избори

„Централниот караван на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и коалицијата ја започнува предзиборната кампања со претставување на сите кандидати за градоначалници, вечерва, на граѓански митинг во Битола“, известуваат од СДСМ. „Митингот започнува во 20:30 часот, на плоштадот „Магнолија” во Битола, а пред граѓаните ќе се обрати и претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Претходно митинзи на караванот […]