Вести Македонија Ударни вести

За првпат е набавен лекот за децата со ретката болест Ахондроплазија

  Првпат со јавна набавка за обезбедување на лекови за ретки болести за 2023 година, набавен е лек за пациентите со ретка болест Ахондроплазија.   Лекот Vosoritide е испорачан на Универзитетската клиника за детски болести, а за негова набавка се обезбедени дополнителни 50 милиони денари во буџетот на Програмата за лекување на лица со ретки […]

Здравје Магазин

Излечете го воспаленото грло со помош на овие намирници

Настинката ни пречи во секојдневните активности и понекогаш може да биде премногу заморна.   Испробајте ги следните намирници за намалување на воспалението: – Мед Како што е познато, медот има антибактериски својства и навистина може да помогне да го излечите вашето грло. Помшајте 1 до 3 лажички мед во чаша топла вода и правете гаргара […]

Здравје Магазин

Костените се богати со лековити својства и со енергетска вредност

Kостените се со бројни лековити својства, а поради големата енергетска вредност, тие посебно им се препорачуваат на спортисти и деца. Помагаат кај бубрежни и дигестивни тегоби, а чајот од костени делува врз ублажување на симптомите на астма и бронхитис. Нутритивна вредност  По нутритивниот состав, костените се слични на интегралниот ориз, а се одличен извор на елементи […]