Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Димитар Ковачевски е новиот претседател на СДСМ

  Членовите на СДСМ вчера на демократски, тајни и непосредни внатрепартиски избори, со својот глас бираа нов претседател на партијата. На 194 гласачки места ширум државата вкупно гласале 44.406 членови на СДСМ односно 86.5 отсто од активно регистрираните.     Димитар Ковачевски е новиот претседател на СДСМ со освоени 37.649 гласа. “Сакам да ви се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мицкоски повторно избран за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

  Актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на 17-от редовен конгрес на партијата е реизбран за лидер на партијата. Од присутни 493 делегати, гласале 492 од кои 489 за Мицкоски. Имало и три неважечки ливчиња.     “Секоја победа која доаѓа не е резултат само на успешна тактика, туку е сублимат на целото искуство и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Зоран Заев си заминува: СДСМ утре ќе го бира новиот лидер

  Утре, на 12 декември, СДСМ организира вонредни внатрепартиски избори на кој ќе го избере петтиот партиски лидер, на кои учествуваат тројца кандидати Димитар Ковачевски, Јован Деспотовски и Фросина Ременски. Вонредните избори за прв човек на СДСМ се организираат откако Зоран Заев поднесе оставка поради слабиот резултат на локалните избори. Новиот претседател на СДСМ ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

  Денеска во седиштето на СДСМ, кандидатура за внатрепартиските непосредни избори поднесе Јован Деспотовски. До Централната изборна комисија, Деспотовски ја достави и неговата програма „Концепт 28“ во која според Деспотовски фокус се луѓето. Основната цел е обезбедување на повисок квалитет на живот за сите наши сограѓани, а програмата „Концепт 28“ нуди поинаков пристап во креирањето […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

  Денеска во седиштето на СДСМ, согласно правилникот и роковникот, кандидатура за претседател на партијата до Централната изборна комисија, поднесе членот на Извршниот одбор, Димитар Ковачевски, за вонредните внатрепартиски изборите на 12 декември.   Во изјава за медиумите по поднесувањето на кандидатурата за претседател на СДСМ Димитар Ковачевски истакна дека една од неговите заложби ќе биде враќање […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Фросина Ременски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

  Фросина Ременски денеска во седиштето на СДСМ согласно постапката поднесе кандидатура за претседател на партијата за вонредните внатрепартиски избори кои ќе се одржат на 12 декември, до Централната изборна комисија.   Во изјава за медиумите по поднесување на кандидатурата, Ременски истакна дека нејзин мотив за кандидирање се досегашните политичко – општествено активности што ги […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

И Фросина Ременски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

  Освен Ковачевски и поранешната потпретседателка на СДСМ, Фросина Ременски поднесе кандидатура за претседател на партијата. -“Ги предадов сите документи за самокандидирање за претседател на СДСМ. Очекувам во следниот период, согласно роковникот, да се утврдат кандидатите, со што би почнале активностите за претставување на кандидатите пред членовите, активистите и симпатизерите на СДСМ, изјави Ременски пред […]

Вести Изјави Македонија

Груевски: За пораз на избори најодговорен е лидерот на партијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не кажува експлицитно дали ќе си поднесе оставка од лидерската позиција доколку партијата изгуби на локалните избори, но, сепак, смета дека во таков случај „одговорноста на претседателот е најголема“. – Се разбира дека најголемата одговорност ја носи претседателот на партијата секогаш – рече Груевски, одговарајќи на прашањето дали ќе си […]