Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Нови барања за екстрадиција на Никола Груевски, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири

    Министерството за правда во наредниот период ќе поднесе нови барања за екстрадиција на Никола Груевски, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири. За Никола Груевски досега е испратено едно барање за екстрадиција од ноември 2018 година и едно дополнување на барањето за екстрадиција од јуни 2019 година. Екстрадицијата е побарана за сите случаи за кои […]

Вести Изјави

Уште една срамна пресуда за новинарите за настаните од „27ми април“

Основниот граѓански суд во Скопје, денеска ја одби тужбата за спреченост на правото на информирање на граѓаните како и за нематеријална штета за претрпен страв и душевна болка на Горан Трпеновски кој за време на инцидентите од Собранието на РСМ на 27ми април 2017 година, како новинар известуваше за онлајн медиумот САКАМДАКАЖАМ.МК (sdk.mk). Во пресудата, […]

Вести Македонија

ЦИВИЛ повикува најавените протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти

По повод најавените протести по пресудата за обвинетите во случајот „Монструм“, ЦИВИЛ упатува силен повик до учесниците да протестираат мирно и достоинствено, да се придржуваат кон протоколите за заштита од Ковид-19, да не подлегнуваат на евентуални провокации и да одбегнуваат секаков вид насилно однесување. ЦИВИЛ ги повикува и органите на јавниот ред, во текот на […]

Вести Македонија Ударни вести

Јавна седница за „Монструм“ денеска во Врховен суд

Јавната седница за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското езеро, треба да продолжи денеска во Врховниот суд. Претходно, седницата требаше да се одржи на 12 септември, но беше одложена поради тоа што полицијата не донела еден од петмината осудени за петкратното убиство кај Смилковското Езеро. Врховните судии на јавна седница треба да ги разгледаат жалбите за […]