Алтернатива Настани

„Циклус 19 II“ Изложба на Христина Зафировска во Њујорк

  Во Галеријата MC во Њујорк отворена е ликовната изложба „Циклус 19 II“ на академската уметница Христина Зафировска. Христина Зафировска, преку своите дела, на апстрактен и сликовит начин ги прикажува реалното и невидливото со голо око, поттикната од промените на животниот тек, настанати од пандемијата. Зафировска досега реализирала повеќе индивидуални проекти, кои се презентирани во […]

Алтернатива Настани

Изложба на Никола Смилков во МКЦ во Њујорк

  Ликовнaта  изложба ,,Внатрешни чувства“ од Никола Смилков на 20 октомври во 18 часот ќе биде отворена во  Македонскиот културен центар во Њујорк. На изложбата ќе бидат претставени осум скулптури во мермер и бронза во галериски формат. Историчарката на уметноста Луција Ѓурашковиќ за изложбата вели дека Смилков своето уметничко дело како од самите негови почетоци да […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пировска: Граѓанскиот сектор е партнер, коректив и критичар на власта

  Во рамки на одбележувањето на значајниот јубилеј – 30 години од зачленувањето на Северна Македонија во Обединетите нации, меѓу другите настани, во седиштето на ОН во Њујорк, се одржа и тркалезна маса за превентивна дипломатија и политика на пријателство и граѓанското општество и солидарноста, со учество на видни дипломати и претставници на граѓанското општество […]

Алтернатива Настани

Втора самостојна изложба на Мице Јанкуловски во Њујорк

  На 15 декември, во галеријата МЦ (Gallery MC, 549 W 52 Str.) во Њујорк беше отворена самостојната изложба на слики на Мице Јанкуловски „Најцрната црна“.         Куратор на изложбата: Корнелија Конеска Куратор и текст за изложбите: Емил Алексиев Организација: Горазд Попоски Поддржано од Министерството за култура на РСМ   На изложбата […]

Вести Свет

Пукање во метро станица во Њујорк: 13 лица се повредени

  Најмалку 13 лица се повредени при пукањето во метро станица во Бруклин, Њујорк. Луѓето биле застрелани во инцидент што се случил од лице коешто носело гас-маска и побегнало од местото на настанот, јавува Би-би-си. Си-ен-ен пренесува дека пукањето се случило околу 8:30 часот наутро, а во метро станицата експлодирало средство за испуштање чад. Граѓаните надвор од […]

Вести Свет

Њујорк: Зајакнати безбедносни мерки пред Денот на благодарноста

Властите во Њујорк донесоа одлука за зголемување на безбедносните мерки по најавите на ДЕАШ дека една од наредните цели е прошетката за Денот на благодарноста во центарот на Њујорк ЊУЈОРК (АА) – Њујоршката полиција ги засили безбедносните мерки пред прославата на Денот на благодарноста, откако терористите на ДЕАШ упатија закани, јавува Anadolu Agency (AA). Властите […]