Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Уапсени сите осомничени за упадот во М-НАВ

  Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека се лишени од слобода сите осум лица за упадот во М-НАВ на 4 јануари. „Освен петте лица за кои претходно информиравме, беше поднесен предлог за определување мерка притвор за уште три лица. За двајца осомничени, судијата на претходна постапка определи мерка куќен притвор, на која обвинителството веќе вложи […]

Вести Свет

Поднесени обвиненија за нападот во Ница

Париското обвинителство соопшти дека поднело обвиненија против пет лица кои се наоѓаат во притвор поради сомнеж за вмешаност во нападот во Ница.   За соучество во убиствата кои ги изведе група со терористички врски се обвинети само три лица, додека двајца се обвинети за кршење на законот за оружје во врска со припадност на терористичка […]