Вести Македонија Топ теми Ударни вести

САД ја поздравуваат одлуката на Собранието на РС Македонија

  Соединетите Држави ја поздравуваат одлуката на Парламентот на Северна Македонија да ги преземе следните чекори кон пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ, се вели во соопштението на Стејт депарментот. -Ги препознаваме тешките компромиси предвидени во овој компромис, кој го признава и почитува културниот идентитет на Северна Македонија и македонскиот јазик. Оваа одлука доаѓа во […]

Вести Македонија Ударни вести

САД со грант од 40 милиони долари за поддршка на Армијата

  Модернизацијата на Армијата е круцијална и е на вистинскиот пат, а посветеноста на двете Армии за организирање на заеднички вежби и обуки кои се најдобриот начин да достигнеме целосна интероперабилност и континуирана подготвеност ќе се интензивира уште повеќе, беше речено на сесијата наменета за одбраната, во рамките на стратешкиот дијалог помеѓу Северна Македонија и […]

Вести Свет Ударни вести

САД ќе испрати ракетни системи со поголем дострел во Украина

  Руските трупи и утрово се бореа да преземат целосна контрола врз источниот индустриски град Сиевиеродонецк, откако Соединетите Држави соопштија дека ќе ѝ  дадат на Украина ракетни системи со поголем дострел за да ѝ помогнат да ја принуди Москва да преговара за завршување на војната, пренесе Ројтерс. Претседателот Џо Бајден рече дека Соединетите Држави ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски: Силна поддршка од САД за регионалните економско-енергетски иницијативи

  Премиерот Димитар Ковачевски во пресрет на свечената церемонија на започнување на реализацијата на изградбата на терминалот за течен природен гас во Александруполи, оствари средба со амбасадорот на САД во Грција Џефри Пајат, како и со амбасадорката на САД во Северна Македонија Кејт Мари Брнз.     На средбата присуствуваа и министерот за животна средина […]

Вести Македонија

Груевски и Мијалков ставени на црната листа на САД

  Американскиот Стејт департментот ги стави на црната листа за патување поранешниот премиер на Република Северна Македонија Никола Груевски и екс директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков, како и нивните потесни семејства. Во соопштението се истакнува дека Стејт департментот ги презел овие активности поради нивна вмешаност во значителна корупција „Во неговото […]

Вести Свет Ударни вести

САД со препорака до своите граѓани да ја напуштат Украина

  САД синоќа им нареди на семејствата на вработените во американската амбасада во Киев да се вратат дома поради континуираната закана од руска воена акција. „Граѓаните на САД во Украина треба да размислат за заминување без одлагање, користејќи ги можностите за комерцијални или други приватно достапни опции за превоз“, соопшти Стејт департментот во информациите за […]

Џо Бајден / Фото: The White House -Wikimedia Commons
Вести Свет Ударни вести

Во САД вакцинираните повеќе не мора да носат маски

  Граѓаните вакцинирани против корона вирус повеќе не мора да носат маски на отворено, според одлуката на главниот здравствен авторитет, Центарот за контрола и спречување на болестите (ЦДЦ), пандан на македонскиот Институт за јавно здравје, пренесува мета.мк. „Целосно вакцинираните лица (со сите примени дози), може да продолжат со активностите што ги правеле и пред пандемијата, […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Џо Бајден е избран за нов претседател на САД

  Кандидатот на Демократската партија на САД, Џо Бајден е 46. Претседател на САД, јавија светските медиуми. Асошиејтед прес попладнево објави дека Бајден го поразил републиканскиот кандидат Доналд Трамп. Изборот на новиот американски претседател доаѓа откако беа објавени резултатите во сојузната држава Пенсилванија, со што Џо Бајден освои вкупно 273 електорски гласа од неопходните 270 […]

Вести Македонија

Американската амбасадорка Кејт Брнз во работна посета на „Алкалоид“

Делегација од Амбасадата на Соединетите Американски Држави предводена од нејзината екселенција, Амбасадорката Кејт Мери Брнз оствари работна посета на „Алкалоид“ АД Скопје. За време на посетата, високите дипломатски претставници беа запознаени со резултатите од работењето на компанијата, нејзините пласмани и производните операции. Беа презентирани и бројните инвестиции кои „Алкалоид“ континуирано ги реализира низ годините, како […]

Вести Изјави Ударни вести

Честитка на претседателот Заев за Денот на независноста на САД: Соединетите Американски Држави се нашиот најголем и најпосветен партнер во градењето на стабилна, демократска држава, 30 членка на НАТО

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, испрати честитка по повод 4 јули, Денот на независноста на Соединетите Американски Држави. Во честитката меѓудругото стои: „На 4 јули 1776 година, пред 244 години, беше усвоена Декларацијата на независност на Соединетите Американски Држави. 4 Јули, Денот на независноста, е најголемиот празник на САД, а воедно е и одлична прилика […]