Вести Македонија Ударни вести

Разгледани измените на Законот за отворање постапки за субјекти санкционирани од САД

  Координативното тело за анализа и зајакнување на легислативата во борбата против корупцијата и организираниот криминал денеска одржа состанок на кој се разгледуваше можноста за зајакнување на рестриктивните мерки во однос на листата на санкции на Соединетите Американски Држави. Предлогот за измени на Законот за рестриктивни мерки е на иницијатива на заменичката на претседателот на […]

Вести Македонија Ударни вести

Почнува аплицирањето за зелена карта за САД

  Сите заинтересирани граѓани од денеска, од 18 часот до 7 ноември годинава, до 18 часот, можат бесплатно да се пријавуваат на лотаријата за зелена карта за 2025 година. Кандидатите може да се пријават на официјалната веб-страница  на  американскиот Стејт департмент https://dvprogram.state.gov/, на која има целосни инструкции. – Им препорачуваме на кандидатите да аплицираат порано и лично […]

Вести Македонија Ударни вести

Битиќи во Чикаго ги претстави можностите за инвестирање во РС Македонија

  Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи во рамки на официјалната посета на САД, во Чикаго, оствари работна средба со група на бизнисмени, составена од припадници на македонската дијаспора и американски стопанственици. На средбата, вицепремиерот Битиќи истакна дека инвестициите од САД може да имаат трансформативно влијание […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерот Ковачевски во работна посета на САД

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски е во неколкудневна работна посета на Соединетите Американски Држави. Со премиерот Ковачевски во САД е и заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ. Во рамки на посетата, премиерот Ковачевски ќе оствари значајни средби во Њујорк со високи претставници на Стејт Департментот, на Светскиот економски форум и […]

Вести Македонија Ударни вести

МНР започна процес за безвизен режим на РС Македонија со САД

  Во врска со објавените податоци од страна на Стејт департментот дека процентот на одбиени визи за РС Македонија во 2022 година изнесувал 26,29%, Министерството за надворешни работи информира дека започнало процес за присоединување на земјава кон Програмата за САД за безвизен режим (Visa Waiver Program). “Со одлука на Влада, формирана е меѓуресорска работна група […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски со честитка за Денот на независноста на САД

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, упати честитка до граѓаните на САД, по повод Денот на независноста на Соединетите Американски Држави. Во честитката премиерот Ковачевски истакна дека САД се нашите стратешки партнери чија што поддршка е од исклучително значење за напредокот на нашата држава. „Соединетите Американски Држави се наш стратешки партнер, чија поддршка во сите […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Рамиз Мерко е на црната листа на САД поради корупција

  Соединетите Американски Држави го назначи градоначалникот на општина Струга, Северна Македонија, Рамиз Мерко, за генерално неподобен за влез во Соединетите Американски Држави заради неговата инволвираност во значителна корупција, стои во изјавата на Метју Милер, портпарол на Стејт Департментот. Во неговата официјална функција градоначалник на Струга, Мерко злоупотребил финансиски средства и се мешал во судски и […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Амбасада на САД: Одлуката кој е во или надвор од владата ја носи народот

  Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје во пишана изјава за порталот ПРЕСонлајн ги охрабрува сите политички партии да седнат на преговарачка маса за европската иднина на земјата. Од амбасадата велат дека одлуката кој е во, а кој надвор од Владата ја носи народот на Северна Македонија. – Одлуките за тоа кој е во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Министерката Петровска во неколкудневна посета на САД

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска пристигна во неколкудневна посета на Соединетите Американски Држави, каде ќе има бројни средби со високи претставници на американската администрација, вклучувајќи го и секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин. Министерката Петровска информираше за оваа средба како и за останатите активности во САД, меѓу кои и посетата на Државниот универзитет […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Најдобриот одговор на ВМРО-ДПМНЕ за коридорите дојде од САД

  Најдобрата потврда за тоа дека изградбата на коридорите е инфраструктурен проект правен согласно со закон, согласно со сите процедури запазени со специјален закон донесен овде во собранието без ниту еден глас, дојде од тие кои што ги повикувавте да одговорат, односно од американската амбасада, порача од собраниската говорница претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски. „Сите […]