Вести Македонија Ударни вести

Крстески во Загреб и Љубљана: Сукцесијата на архивските материјали треба да забрза

    Директорот на Државниот архив, д-р Емил Крстески на 11 и 12 јули престојуваше во Загреб и во Љубљана, каде што оствари средби со директорот на Хрватскиот државен архив, д-р Динко Чутура и со директорот на Архивот на Словенија, д-р Бојан Цвелфар.           Во разговорите најмногу стана збор за процесот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Народите на Западен Балкан очекуваат декларациите на ЕУ да се преточат во дела

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска ги започна активностите утврдени во агендата од неговата работна посета на Словенија, по повод Самитот на ЕУ за Западен Балкан што се одржува во Брдо-Крањ.     Премиерот Заев имаше заедничка средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, со претседателката на Европската комисија […]

Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Заев утре на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Словенија

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев утре, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров и со министерот за надворешни работи Бујар Османи, заминува за Република Словенија за да учествува на Самитот на ЕУ за Западен Балкан кој ќе се одржи во Брдо – Крањ. На Самитот, којшто се одржува за […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Словенија го презема претседавањето со Советот на ЕУ од 1. јули

  Словенија од 1. јули ќе го преземе од Португалија ротирачкото претседавање со Советот на Европската унија.  По тој повод, комесарите на Европската комисија, предводени од претседателката Урсула фон дер Лајен, во четврток ќе пристигнат во Словенија. Словенија ќе претседава со Советот на Европската унија под слоганот „Заедно. Отпорна. Европа”. Овој слоган има три пораки, […]

Алтернатива Настани Ударни вести

Одбележување на словенечкиот културен празник – Прешернов ден

Словенечкиот центар – Скопје и Амбасадата на Словенија, вечерва во Кинотека на Македонија организираат одбележување на словенечкиот културен празник – Прешернов ден. Одбележувањто ќе биде реализирано во соработка и со студентите по словенечки јазик и книжевност при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Филолошкиот факултет „Блаже Конески” – Скопје, Женскиот младински хор при МКЦ, СЕПУГС „Васил […]