Вести Македонија Ударни вести

Владината коалиција против предвремени избори, опозицијата најавува „нови чекори“

  Власта останува на ставот дека во моментот не се потребни предвремени парламентарни избори, а опозицијата и понатаму бара нивно одржување. По блокадата на Собранието, ВМРО-ДПМНЕ најавува „нови чекори“ за кои треба да се разговара денеска на седница на Извршниот комитет на партијата. Од друга страна, вчера, и Алтернатива, која е дел од владината коалиција, […]

Вести Македонија Ударни вести

СОНК и МОН закажаа нова средба во петок

  Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука (МОН) денеска во седиштето на Синдикатот одржаа уште една средба на преговори за усогласување на платите на вработените, во дејностите основно и средно образование, како и за дефинирање на крајни рокови за склучување на новите колективни договори за основно и […]

Вести Македонија Ударни вести

С.Македонија има поддршка од европските партнери за старт на преговорите

  На денешната прес-конференција, на медиумскиот интерес дали предлогот на францускиот претседател Макрон за паралелна европска заедница ќе влијае врз македонско бугарскиот спор, портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа, информираа дека овој предлог Владата го гледа како можност за обединување на земјите кои не успеале да влезат во блокот со оглед на новонастанатата […]

Вести Македонија Ударни вести

Владина иницијатива за прогласување на Охридското Езеро за заштитено подрачје во категорија III

  На вчерашната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од прогласување на Охридско Езеро, за заштитено подрачје во категорија III – споменик на природата. Како заклучок со оваа Информација Владата донесе Одлука за прифатливост на предлогот и го задолжи Министерството за животна средина и просторно планирање да спроведе јавна расправа по предлогот […]

Вести Македонија Ударни вести

Укинати сите ковид мерки освен носењето маски во здравствени установи и аптеки

  Владата на денешната седница ги прифати предлозите на Главниот координативен кризен штаб утврдени според препораките на Комисијата за заразни болести. Согласно овие предлози Владата донесе заклучок според кој престануваат да важат сите рестриктивни мерки освен задолжителното носење заштитни маски во здравствените установи, аптеките и во установите за згрижување на возрасни лица и лица со […]

Вести Македонија Ударни вести

Владата ќе ја одржи својата 42-ра редовна седница

  Владата денескаќе ја одржи ред овната 42-ра седница, на која според предложениот дневен ред, согласно своите надлежности Владата ќе разгледува повеќе точки од својата програма за работа и од интерес на граѓаните. На дневниот ред на седницата денеска е Извештај за степенот на реализација на Програмата за работа на Владата на Република Северна Македонија, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

СОНК не се согласи со владината понуда за покачување на платите од 12 проценти

  Членството на СОНК не се согласи со владината понуда за покачување на платите од 12 проценти, и натаму останува на барањето за покачување од 18,4 проценти. Продолжува штрајкот на вработените во основното и средното образование, а од денеска градинките пак ќе ги примаат децата од предучилишна возраст. Советот на Синдикатот за образование како причина […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата и СОНК постигнаа согласност, од среда продолжува наставата и работата на градинките

  Владата и СОНК постигнаа согласност за зголемување на платите во основното и средното образование и во детската заштита.  Договорот вклучува согласност за почеток на наставата и почеток на работата на градинките од среда, 27 април, откако претставниците на претседателството на СОНК и регионалните советници ќе ги информираат вработените во образованието и во детската заштита […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Сојузот на средношколци бара брзо склучување на договор меѓу Владата и СОНК

  Сојузот на средношколци повикувата што поскоро да продолжи образовниот процес, со цел средношколците, особено матурантите да не ги пропупштат роковите за запишување на факултет. Предлагаат брз договор меѓу Владата и СОНК, како и 5% од БДП да се одделува за образование, согласно европскиот проссек, за да има пари и за инфраструктура, но и за кадарот. […]

Вести Македонија Ударни вести

Укинати се задолжителните сертификати за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

  Владата на редовна седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и предлогот на Главниот координативен штаб, со која престанува да важи обврската на домашните и странските државјани кои влегуваат во нашата земја на граничниот премин задолжително да приложат сертификат за извршена вакцинација, сертификат за прележан КОВИД-19 во последните 180 […]