Вести Македонија

Неделен возен ред на Бадник и Божиќ

  На 6 и 7 јануари (Бадник и Божиќ) јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред, а Жичарницата ќе работи од 10 до 17 часот, информираат од ЈСП. На 6, 7 и 8 јануари дежурни ќе бидат три билетарници, односно од 6.30 до 13.30 часот ќе работат билетарниците на Транспортен центар, Зелено пазарче и […]

Вести Македонија Ударни вести

Првиот ден на Божик е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед

  Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ  („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 25 декември 2022 година (недела), првиот ден на Божик е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Северна Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од католичка […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски до христијанските верници: Честит Божиќ!

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Христовото Раѓање – Божиќ, упати честитка до д-р Киро Стојанов, скопски бискуп и струмичко-скопски епарх и до сите верници кои го прославуваат Божиќ според Грегоријанскиот календар. “Искрени честитки на сите верници кои го празнуваат големиот христијански празник, Христовото Раѓање – Божиќ по Грегоријанскиот календар. Божиќ, како […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери со честика до католичките верници: Ви посакувам добро здравје и благосостојба

  Претседателот на Собранието Талат Џафери во негово име и од пратениците на Собранието на Република Северна Македонија упати честитка до католичките верници по повод големиот христијански празник – Божиќ. “Празниците се посебни денови кои имаат моќ на обединување, на дарување и солидаризирање со блиските, со далечните, со познатите, пријателите и соработниците, кога секој наоѓа […]

Вести Македонија Ударни вести

МТСП: 25 декември, Божик е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед

  Согласно со Законот за празниците на РМ  („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 25 декември 2021 година (сабота), првиот ден на Божик е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од католичка вероисповед […]

Вести Македонија Ударни вести

Мицкоски им го честита Божик на католичките верници

  Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ упати честитка до скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, Д-р Киро Стојанов и до сите верници од католичка вероисповед во Република Македонија: “Дозволете ми од мое лично име и од името на ВМРО-ДПМНЕ да ви го честитам големиот Христијански празник – Божиќ на сите верници кои го […]