Вести Македонија Ударни вести

Арсовска: Нека ни е честит и вековит празникот Богојавление- Водици!

  Градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска, денеска упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, до свештенство и монаштво, како и до сите православни верници во Македонија и дијаспората по повод големиот христијански празник – Богојавление Водици.     По повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление Водици, симболот […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: Нека ни е честит и вековит празникот Богојавление- Водици!

  ПретседателотНека ни е честит и вековит празникот Богојавление- Водици! по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до сите граѓани коишто го прославуваат празникот според јулијанскиот календар и до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, митрополит скопски, архиепископ охридски и македонски и на Јустинијана Прима, г. г. Стефан. Почитувани сограѓани, […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски од Охрид: Да покажеме зрелост и да се обединиме во заедничкото добро

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, заедно со министрите за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерот за правда Никола Тупанчевски и министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити, денеска во Охрид присуствуваше на одбележувањето на големиот христијански празник, Богојавление – Водици.     По церемонијата на осветувањето на водите на Охридското езеро и положувањето на […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери по повод големиот празник Богојавление: Нека е за многу години празникот!

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка до сите граѓани, припадници на православната вероисповед, по повод големиот празник, Богојавление – Водици. “Задоволство ми е од име на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија и во мое лично име, да упатам честитки по повод големиот празник, Богојавление – Водици и да Ви посакам празникот […]

Вести Македонија Ударни вести

Празникот Богојавление – Водици ќе биде одбележан само во црковните храмови

  Поради пандемијата од КОВИД 19, годинава нема да биде организирано традиционалното фрлање на Светиот крст во водите на Охридското Езеро од градското пристаниште во Охрид. Со одлука на Дебарско-кичевската епархија, на 19-ти јануари, празникот Богојавление – Водици ќе биде одбележан само во црковните  храмови. Ќе бидат организирани утрински богослужби и осветување на вода, со […]