Вести Македонија Ударни вести

Приведени 13 лица поради приредување на игри на среќа без лиценца

  Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од СВР Тетово, во содејство со УЈП и ДПИ, спровеле акциска контрола во објект без фирма на ул.„Иво Рибар Лола“ во Тетово, во кој се приредувале игри на среќа без лиценца, при што од слобода биле лишени 11 лица од Тетово, Гостивар, Мала и Голема Речица и […]

Вести Македонија Ударни вести

Обложувалниците ќе се оддалечат на 500 метри од училиштата

  Министерство за финансии подготвува измени на Законот за игрите на среќа и за забавните игри кои предвидуваат просториите во кои се приредуваат игри на среќа да бидат оддалечени на половина километар од училиштата и факултетите. Во најавата за законските измени, објавена на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР), се вели дека со постојниот закон не […]