Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Граѓаните вакцинирани со Синовак и Синофарм трета доза вакцина може да примаат по 3 месеци од ревакцина

  Националниот Комитет за имунизација, денеска донесе одлука, со која препорачува граѓаните кои се вакцинирани и ревакцинирани со вакцините на производителите Синовак и Синофарм, трета доза вакцина може да примаат после изминати три месеци од ревакцинација.   Вакцинацијата со трета доза е со вакцина на производителот Фајзер, а вакцинацијата е без закажан термин на кој […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини “Синофарм” донација од Кина

  Во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје денеска пристигна донацијата од 100.000 вакцини од „Синофарм“ од Кина, на која присуствуваа министрите за здравство и за одбрана, Венко Филипче и Радмила Шекеринска, како и кинескиот амбасадор Џанг Ѕу.   „Ова е значајна количина вакцини која за бројот на население како нашето значително може да ја смени […]

Вести Македонија Ударни вести

Филипче: Вакцинација со „Спутник В“ ќе почне в среда

Имунизацијата со руската вакцина „Спутник В“ која во нашата земја треба да пристигне утре, се очекува да започне в среда, рече денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче. Тој објасни дека завршени се сите административни процедури за вакцината да биде ставена во употреба. -Од рускиот производител на вакцини ги добивме сите документи за да се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Министерот Филипче го потпиша договорот за набавка на кинеската вакцина

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, го потпиша договорот за набавка на вакцини против Ковид 19 од кинескиот производител „Синофарм“. Со Договорот, Република Северна Македонија од кинеската компанија „Синофарм“ обезбедува 200 000 вакцини кои ќе пристигнат во месец февруари. Точниот датум на пристигање и сите информации поврзани со испораката се очекува да биде утврден […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Имунизацијата ја почнуваме со вакцината Синофарм

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција, информираше дека во понеделник Министерството ќе го потпише договорот со Синофарм, кинескиот производител на вакцини против КОВИД-19, оваа одлука е донесена на синоќешната затворена владина седница. Филипче денеска го презентираше Националниот оперативен план за вакцинација, во однос на приемот, складирањето и дистрибуцијата на вакцината од […]