Вести Македонија Став Ударни вести

НЕ стана ДА, прифаќањето уставни измени од Мицкоски е за поздравување

  СДСМ го предводи концептот за европска Македонија и работи за остварување на уште една стратешка национална и државна цел поставена уште од независноста: членство во ЕУ до 2030 година. Имаме историска шанса и силна поддршка од нашите стратешки партнери ЕУ и САД и сега време за последниот чекор, да го продолжиме европскиот пат. Понудивме […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Мицкоски се заплетка во сопствените лаги, ниту има притисоци ниту распуштање на Собранието

  Исплашен за својата фотелја во Белиот дворец, Мицкоски се заплетка во сопствените лаги.  На почеток на оваа година, токму на Божиќ, Мицкоски изјави дека на крај на јануари ќе собере 61 пратеник и ќе се случи распуштање на Собранието. Еве, дојде крај на јануари нема ништо од неговите најави, нема распуштање на Собрание, Мицкоски […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ да ги продаде вазните од 180.000 евра од Белиот дворец и парите да ги врати на граѓаните

  ВМРО-ДПМНЕ останува синоним за криминал, корупција и расипништво, партија што стана најбогатата во Европа, на грбот на граѓаните, реагираат од СДСМ. Со пари од граѓаните од скромна жолта куќа израсна во Бела палата, во која има кинески лустери од над 20.000 евра, подни плочки од 100.000 евра, дрвен паркет од Италија од 76.000 евра, […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Лагите на ВМРО-ДПМНЕ се поразени, да им се извинат на граѓаните и да понесат одговорност

  Срам е да го лажеш народот дека имаш мнозинство а во исто време да се покаже дека немаш. Срам е да излезеш со тешко лажно обвинување, да лажеш дека е киднапиран пратеник, во исто време кога пратеникот изјавува дека е под закана од поединци токму од опозицијата. Таа вистина сигурни сме дека ќе се […]

Вести Македонија

Со „Скопје смарт сити“ младите сами ќе ги дефинираат приоритетите и ќе креираат политики

  СДСМ е партнер на младите и на централно и на локално ниво, се отвораат младински центри и младински локални совети во сите општини.   Во Скопје го воведуваме проектот Смарт сити, Скопје без шалтери. Со Смарт сити, Скопје сите услуги ќе ги дава онлајн и со тоа станува првиот целосно дигитализиран град во регионот. Со Смарт сити, […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Шестиот пакет економски мерки обезбедува поддршка за 10.000 компании

  Со шестиот пакет економски мерки вреден 17,8 милиони евра ќе се поддржат 10.000 компании кои вработуваат околу 60.000 граѓани. Предвидени се 9,9 милиони евра за финансиска поддршка на околу 6.000 угостители. На сите угостители ќе им бидат покриени 30% од приходите, а овој износ ќе се пресметува како просек од просечниот месечен приход во […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

СДСМ: Милошоски веднаш да поднесе оставка, ако се потврди дека бил осуден во Германија

    Според информации објавени јавно во повеќе медиуми, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, бил осуден за незаконски дела во Германија, соопштуваат од СДСМ. Како што е пренесено, судот во градот Ахен, пред неколку години, пресудил дека Милошоски сторил кривично дел фалсификување исправи. Освен една нејасна изјава, во стилот не сум од тука, Милошоски го […]