Вести Изјави Македонија Ударни вести

Битиќи: Не треба ребаланс, ПИОМ има пари за зголемувањето на пензиите

  Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на денешната прес-конференција изјави дека нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата и пензиите бидејќи за тоа се обезбедени средства. -“И за минималната плата и за пензиите не треба да се прави ребаланс. Тие се веќе испланирани во Буџетот. За пензиите, Фондот на ПИОМ има […]

Вести Македонија Ударни вести

Недела – ден за одмор е решение кое ќе влијае на поголема продуктивност на работниците

  Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и советникот на Премиерот за труд и социјална политика, Милан Живковиќ, остварија средба со претставници на стопанските комори, членки на Платформата за јавно-приватен дијалог (Стопанска комора на Македонија, Сојуз […]