Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Сарафов: Истрагата за автобуската несреќа во Бугарија е при крај

  Истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа 45 лица е при крај, пренесува МИА. Се очекуваат само резултатите од вештачењата – судско-медицинска, техничка и пожарно-техничка. Тие би можело да бидат готови пред Божиќ, изјави денеска за БНТ шефот на бугарската Националната истражна служба Борислав Сарафов. Според Сарафов, податоците во […]

Вести Македонија Ударни вести

Каракачанов сака да го купи отстранетиот споменик на Борис Сарафов во Скопје

  Вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов, на Фејсбук напиша дека неговата партија ВМРО сака да го купи споменикот на Борис Сарафов, кој повеќе од четири години е отстранет од пред зградата на Министерството за надворешни работи во Скопје.     Реакцијата следува откако Град Скопје даде предлог да го врати старото име на улицата „Борис […]