Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

  Денеска во седиштето на СДСМ, согласно правилникот и роковникот, кандидатура за претседател на партијата до Централната изборна комисија, поднесе членот на Извршниот одбор, Димитар Ковачевски, за вонредните внатрепартиски изборите на 12 декември.   Во изјава за медиумите по поднесувањето на кандидатурата за претседател на СДСМ Димитар Ковачевски истакна дека една од неговите заложби ќе биде враќање […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Фросина Ременски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

  Фросина Ременски денеска во седиштето на СДСМ согласно постапката поднесе кандидатура за претседател на партијата за вонредните внатрепартиски избори кои ќе се одржат на 12 декември, до Централната изборна комисија.   Во изјава за медиумите по поднесување на кандидатурата, Ременски истакна дека нејзин мотив за кандидирање се досегашните политичко – општествено активности што ги […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски денеска официјално ја поднесува кандидатурата за лидер на СДСМ

  Заменик-министерот за финансии и член на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски соопшти дека денес официјално ќе ја поднесе кандидатурата за лидер на СДСМ. – “Денес официјално ја поднесувам кандидатурата за претседател на СДСМ во седиштето на партијата, по што во 12:30 часот ќе дадам изјава пред главниот влез”, информира Ковачевски.

Вести Свет Ударни вести

Трамп навести можна кандидатура за претседателските избори во 2024 година

  Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, навести можна кандидатура за претседател на претседателските избори во САД во 2024 година. Во својот говор на Конференцијата за конзервативна политичка акција во Орландо, Флорида Трамп ги демантираше гласините дека планира да формира нова партија. „Не стартуваме нови партии. Ние ја имаме Републиканската партија. Ќе биде силна и обединета […]