Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Изградбата на Универзална сала ја презема Министерство за култура

  Денес на заедничка средба во градот Скопје помеѓу градоначалничката Данела Арсовска, министерот за локална самоуправа г-дин Ристо Пенов и министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, донесен е заеднички заклучок дека изградбата на Универзалната Сала во Скопје е од исклучителен интерес за скопјани, но и за цела Македонија. Договорено е во следните денови се изнајде […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје: Министерката за култура лично да гарантира за безбедноста на Универзална сала

  Градот Скопје јавно упатува покана до министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска за присуство на отворена работна средба на која ќе и се презентираат факти за грешките во проектот и техничката документација за текот на работите за реконструкција на Универзалната сала. Министерката како застапник на овој спорен проект за реконструкција на Универзална сала веројатно […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Грешки во проектната документација е причина за намален интензитет за реконструкција на Универзалната сала

  Поради грешка во проектната документација, продолжувањето какви било градежни активности предвидени во првичниот проект за реконструкција на Универзалната сала значи опасност по безбедноста на граѓаните. Има грешки во проектот и поради тие грешки наместо планираните столбови постојното решение потребно е да се зајакне со дополнителни 2 носечки столба, но детектирани се и бројни други […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Шилегов: Со реконструкција на Универзална сала во нова ера на македонската културна сцена

  Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денес изврши увид во градежните работи на реконструкцијата на објектот на Универзална сала каде што одржа прес-конференција за медиумите.     – Универзална сала e омилената културна институција на многу скопјани, исполнета со многу концерти, со многу емоции, со многу љубов, многу радост. За многу деца, тоа е местото на првиот концерт […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигна металната конструкција за фасадата за реконструкција на Универзалната сала

  Реконструкцијата на Универзалната сала во центарот на Скопје е во полн ек. Денеска пристигна металната конструкција на новата сала со чие поставување ќе се овозможи брзо завршување на надворешноста на овој култен објект за Скопје и за скопјани.     –  Вчера споделив со јавноста како планираме да изгледа внатрешноста на објектот. Карактерот на […]

Вести Македонија Ударни вести

Започна реконструкцијата на Универзална сала, легендарните столчиња заминаа во историјата

  Започна реконструкцијата на Универзалната сала во Скопје. Столчињата од гледалиштето што имаше капацитет да прими околу 1.500 лица деновиве беа изнесени од објектот – симбол на солидарноста што целиот свет ја покажа кон Скопје по земјотресот од 1963 година. Просторот околу Универзална сала е ограден веќе неколку недели, а во моментов се врши и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Универзална сала конечно се враќа на скопјани во својот препознатлив сјај!

  Почна реконструкцијата на култниот објект кој ќе биде со современ архитектонски изглед, а ќе се гради по сите светски стандарди. Особено важно е задржување на автентичноста на Универзалната сала, по што сите ние ја паметиме, соопштуваат од Град Скопје.         “Со гордост можам да најавам дека Универзалната сала конечно се враќа […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Промовиран проектот за реконструкција на Универзална сала

  Градот Скопје и Владата денеска го промовираа изведбениот проект за реконструкција на Универзалната сала, изработен од архитектот Бујар Муча. Овој култен објект ќе биде реконструиран во постојниот облик и габарит, задржувајќи го својот автентичен изглед како симбол на обновата на постземјотресно Скопје. За проектот на денешната прес-конференција зборуваа градоначалникот Петре Шилегов, премиерот Зоран Заев […]