Вести Македонија Ударни вести

Јовески и Русковска итно отпатуваа во Бугарија

  Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески и основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска денеска итно отпатуваа на местото на автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Република Бугарија, каде се сретнаа со директорот на бугарската Национална истражна служба Борислав Сарафов. На средбата, Јовески […]

Вести Македонија Ударни вести

Јовески: Да се надминат проблемите кои придонесуваат за долготрајност на постапките

  Јавниот обвинител на РСМ, Љубомир Јовески побара од јавните обвинителства во државава, да направат увид во предметите во кои е детектирано продолжување или пречекорување на роковите за истрага со цел да се утврдат причините, како и можностите за надминување. Ова било разговарано на онлајн состанокот со јавните обвинители, на кој тема беше последниот извештај […]