Вести Македонија Ударни вести

Европската комисија со предлог за нова помош до 100 милиони евра за Северна Македонија

  Европската комисија предложи да се обезбедат до 100 милиони евра макрофинансиска помош за Северна Македонија. Помошта ќе придонесе и за покривање на финансиските потреби на државата во 2023 и 2024 година, поддржувајќи ја финансиската одржливост и структурните реформи. Оваа помош е наменета и за успешно справување со предизвиците со кои се соочува цела Европа, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Потпишан е ФРОНТЕКС, првиот договор со Европската комисија на чист македонски јазик

  Денеска во свечената сала на Владата е потпишан т.н. „Договор за Фронтекс“, првиот ваков договор помеѓу Европската комисија и Република Северна Македонија на македонски јазик, во присуство на премиерот Димитар Ковачевски и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.     Договорот го потпишаа министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, еврокомесарката за внатрешни […]

Вести Македонија Ударни вести

Редовна 83-та владина седница

  Владата денеска ќе ја одржи редовната, 83-та седница. На седницата, меѓу другото, на предлог на Министерството за внатрешни работи ќе биде разгледан Предлог – законот за ратификација на Рамковната спогодба за финансиско партнерство помеѓу Европската комисија и Република Северна Македонија застапувана од Владата, за посебните постапки за спроведување на финансиска помош од Унијата за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЕК со препорака: Вакцинираните лица можат да патуваат во ЕУ

  Граѓаните од повеќе земји надвор од ЕУ наскоро ќе можат да патуваат во Унијата, но само ако исполнат одредени услови за заштита од Ковид-19. Европската комисија издаде препорака на странските државјани кои се целосно имунизирани (кои примиле вакцина и ревакцина) и на оние од земји со поволна епидемиолошка состојба да им биде дозволено да […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Османи: Денешната неправда не смее да нѐ оддалечи од европските вредности

  “Свесен сум дека изминативе неколку дена секој од нас, на одреден начин, беше под притисок на измешани чувства – на исчекување и надеж, но и на чувство на немир и тензија. И тоа е веројатно нормално, имајќи предвид дека европските интеграции се наша суштинска определба, а припадноста во европското семејство наша автентична ориентација. Сакам […]

Вести Македонија

Османи ќе го презентира статусот на спроведувањето на Планот „3-6-9“

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска на прес-конференција во Владата ќе го презентира статусот на имплементацијата на Планот „3-6-9“. Презентацијата е во пресрет на објавувањето на Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија на евроинтегративниот пат на 17 април. Напредокот во имплементацијата на Планот „3-6-9“ Османи вчера во Брисел го презентираше пред високата […]