Вести Македонија Ударни вести

Првиот ден на Рамазан Бајрам е неработен ден за сите граѓани

  Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 2 Мај 2022 година (понеделник), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.  Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од муслиманска […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Најсрдечни честитки по повод празникот Рамазан бајрам на сите граѓани од исламска вероисповед

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема хаџи хфз. Шаќир ефенди Фетаху. “Имам особено задоволство и голема чест Вам, лично, на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите граѓани од исламска […]

Вести Македонија Ударни вести

Муслиманските верници го слават Рамазан Бајрам

  Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз. Рамазан, деветиот месец во исламскиот календар, воедно е и месец на почетокот на објавата на Куранот. Поголемиот […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ЗАЕВ: Бајрам Шериф Мубарек Олсун – Нека биде благословен и честит празникот!

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, по повод празникот Рамазан Бајрам упати телеграма со честитки до поглаварот на Исламската верска заедница, Реисул Улема хаџи Шаќир ефенди Фетаи, до членовите на Ријасетот и до сите припадници на исламската вероисповед. „Ви го честитам големиот муслимански верски празник Рамазан Бајрам на Вас, на членовите […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Центар со хуманитарна акција за граѓаните од муслиманската веросиповед

  Во пресрет на големиот верски празник Рамазан Бајрам, градоначалникот Саша Богдановиќ заедно со колеги од Општина Центар и волонтери од невладината организација „Банка за храна“, спроведоа уште една хуманитарна акција за граѓаните од муслиманската веросиповед кои живеат во Општина Центар. Со поддршка и донација од општествено одговорни компании, општината подели 150 топли оброци храна […]

Вести Македонија Ударни вести

Првиот ден на Рамазан Бајрам, 13.мај е неработен ден за сите граѓани

      Согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 13 Мај 2021 година (четврток), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопштуваат од Министерството за труд и социјална политика. Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните […]