Вести Изјави Македонија Ударни вести

Царовска: Одлучив да не учествувам во новата Влада со новиот мандатар

  “Донесов одлука да не учествувам во новата Владата со новиот мандатар”, соопшти денеска министерката за образование и наука Мила Царовска, во изјава за медиумите при посетата на Факултетот за земјоделски науки и храна. -“Во изминатите пет години, заедно со мојот тим, навистина испорачавме политики во интерес на граѓаните. Јас продолжувам да се борам и […]

Вести Македонија Ударни вести

244 милиони денари за модернизација на научните лаборатории и научно – истражувачки проекти

  За три години имаме двојно зголемување на средствата за наука. Имаме и нивна целосна реализација. Само во изминатиот месец преку два јавни повици доделивме речиси 244 милиони денари, од кои 224 за поддршка на лабораториските ресурси со кои располагаат високообразовните и научните установи и 19 милиони денари за реализација на научни проекти од посебен […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Студентите од октомври ќе добиваат финансиска поддршка за субвенциониран оброк

    Студентите од октомври ќе добиваат финансиска поддршка за субвенциониран студентски оброк. Средствата ќе се уплаќаат директно на лична сметка, со што ќе им се даде можност освен во угостителски објекти да ги користат и во маркетите. Оваа новина е предвидена поради пандемијата и евентуалните рестриктивни мерки на есен, рече министерката за образование и […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Царовска: Се подготвуваме сите ученици од септември да се вратат во училиште

  Министерството за образование и наука подготви три сценарија за старт на учебната година од први септември кои заедно со протоколите денеска беа презентирани на Главниот координативен кризен штаб. МОН сериозно се подготвува за успешно спроведување на наставата во услови на пандемија со што ќе се обезбеди континуитет во учењето, но и заштита на здравјето. […]

Вести Македонија

287 стипендии за деца со попреченост

  Со обезбедувањето стипендии за 287 деца со попреченост кои се запишани оваа учебна година во прво и второ одделение, се поттикнува запишувањето на учениците со попреченост во редовното образование и се поддржува инклузивното образование за секое дете, рече министерката за образование и наука Мила Царовска на денешното одбележување на почетокот на проектот „Биди ИН, биди […]

Вести Изјави Македонија

Царовска: Нема зголемување на старосната граница за пензионирање, пензиите се стабилни и безбедни

Зголемување на старосната граница нема да има,  а пензиите се стабилни и безбедни, рече денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Царовска на прес-конференција во Владата информира за сработеното во изминатите 11 месеци. Рече дека вкупно 4.535 стечајци добија позитивни решенија, а околу 90.000 граѓани повисока плата, обезбедени се средства за 138 нови […]