Вести Македонија Ударни вести

МОН: Градежни инвестиции во основните и средните училишта

  Министерството за образование и наука ги интензивира градежните активности за време на летниот распуст на учениците, со цел заокружување на повеќе инфраструктурни инвестиции кои ќе значат подобрени услови во основните и средните училишта во новата учебна година. Со буџет од над 4,5 милиони евра предвидени се реконструктивни активности во 50 училишни објекти во повеќе […]

Вести Свет Ударни вести

Закани за бомби во 115 основни и средни училишта во Србија

  Според првите информации, дојави за подметнати експлозивни направи биле испратени на имејл адресите на 78 основни и 37 средни училишта во белградските општини, соопшти денеска Министерството за образование на Србија. На родителите со пораки им било кажано да не ги носат децата во прва смена, а за попладневната смена ќе бидат известени дали треба […]

Вести Македонија Ударни вести

Нови дојави за бомби во 18 скопски училишта

  Утрово, до 08.20 часот e пријавено дека на електронските адреси на 18 училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаит, соопштуваат од МВР.

Вести Македонија Ударни вести

Дојави за бомби во 31 училиште во Скопје

  Денеска до 08.20 часот во МВР било пријавено дека на електронските адреси на 31 училиштe во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаите, велат […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажни се пријавите за денешните поставени бомби

  Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави по добиените пораки на електронски адреси со закана за наводно поставена експлозивна направа во 18 училишта во Скопје, како и едно училиште во Прилеп и утврдено е дека станува збор за лажни пријави. Веднаш по добиените […]

Вести Македонија Ударни вести

Дојави за бомби во 14 училишта во Скопје

  До утрово до 9:30 часот, во Министерството за внатрешни работи е пријавено дека закани пристигнале на електронските адреси на 14 училишта во Скопје. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаите, информираат од […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажни се пријавите за поставените бомби во училиштата

  Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави со закани од 10 училишта и аеродромот во Скопје, како и четири во Прилеп и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.   Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени соодветни мерки и […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР: Дојави за поставена експлозивна направа во 10 училишта

  Сабајлево во 09.30 часот е пријавено дека на електронските адреси на 8 училишта во Скопје и во 2 училишта во Прилеп е упатена закана за поставена експлозивна направа, информираат од МВР. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се […]

Вести Македонија Ударни вести

Дојави за бомби во 16 скопски и 4 прилепски училишта

  Денеска (15.02.2023) до 14.40 часот во МВР било пријавено дека на електронските адреси на 16 училишта во Скопје и 4 училишта во Прилеп е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат […]

Вести Македонија Ударни вести

Дојава за бомби во 18 училишта во Скопје

  Денеска, до 13.30 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на 18 основни и средни училишта на подрачјето на Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата, во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки […]