Вести Свет

РСЕ: Унгарија ќе го криминализира странското финансирање на изборните кампањи

  Унгарската влада сака да го криминализира странското финансирање на изборните кампањи според најновиот предлог закон поднесен на 21 ноември, пренесува РСЕ. Таканаречениот „закон за заштита на суверенитетот“ се смета за најновата казна од страна на националистичката влада на премиерот Виктор Орбан врз политичките ривали и критичари. По парламентарните избори во 2022 година, владата објави […]

Вести Македонија Ударни вести

МНР: Вонреден застој на унгарската граница, средношколците го продолжија патувањето

  Средношколци од Скопје, кои преку училиште заминале на екскуризја во Прага, целата ноќ ја поминале на меѓуграничниот простор меѓу Србија и Унгарија. Родителите реагирале, по што реагирало и Министерството за надворешни работи, но учениците веќе биле пуштени да поминат. Веднаш по добивање на информацијата за застојот на наши граѓани на унгарскиот граничен премин, МНР […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција при МВР, донација од од Владата на Унгарија

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје” ја пречекаа делегацијата предводена од министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, кој ја предаде донацијата од 6.000 дози вакцини против коронавирусот (Ковид-19), како пријателски чин на Владата на Република Унгарија. […]