Вести Изјави Македонија Ударни вести

Заев: Мисијата на светите браќа пред 12 века била обединувачка, исто како и денес

  Претседателот на Владата на Северна Македонија, Зоран Заев денеска имаше свое  обраќање на промоцијата на печатеното издание на „Проглас“ од Константин Философ – Св. Кирил и на отворањето на изложбата „По трагите на Светите Кирил и Методиј“, како дел од содржините за одбележување на празникот 24 мај – Ден на сесловенските просветители Светите Кирил […]