Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери-Рот: Уставните измени нема да бидат на штета на ниту еден Македонец

  Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денес оствари средба со претседателот на Комисијата за надворешни работи на Бундестагот на Сојузна Република Германија, г. Михаел Рот. На средбата присуствуваше амбасадорката на Сојузна Република Германија, Н.Е. Анке Холштајн и генералната секретарка на Собранието, г-ѓа Цветанка Иванова.     Од страна на претседателот Џафери […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски на средба со претседателот на Комисијата за надворешна политика на германскиот Бундестаг, Рот

  Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Михаел Рот, претседател на Комисијата за надворешна политика на германскиот Бундестаг.     На средбата се разговараше за билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Сојузна Република Германија, кои се карактеризираат со пријателство, исполнети со доверба и взаемно почитување и интензивен политички дијалог. Претседателот Пендаровски истакна дека Германија […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев – Рот: Германија го поддржува напредокот на РС Македонија во евроинтеграциите

  Премиерот Зоран Заев оствари средба со германскиот државен министер за Европа, Михаел Рот.     На средбата е потврдена одличната билатерална соработка којашто ја имаат Германија и Северна Македонија во развојот на државата и посебно во делот на економијата. Исто така, поздравена е конструктивната улога на Република Северна Македонија во регионалната политика и е […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Рот: Крајно време е ЕУ да ги исполни ветувањата и да ги почне преговите со Скопје

  “Крајно време е Европската Унија да ги исполни ветувањата и да ги започне пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија”, вели германскиот државен министер за Европа, Михаел Рот, кој денеска доаѓа во дводневна посета на Скопје. –” Иднината на Западен Балкан е европска – треба да постапуваме одлучно сега за да нема сомнеж во […]