Алтернатива Настани

„ФУЗИЈА“ на два града, два оркестра, два диригента

  По спектакуларниот настап пред српската публика во легендарната сала „Коларац“ минатата сабота, концертниот спектакл „Фузија“ оваа среда (2 ноември) доаѓа во Скопје. На големата сцена на Македонската филхармонија ќе настапат два врвни камерни оркестри – „Профундис“ од Македонија и „13 Гудачи“ од Србија, заедно со светски познатата виолинистка Ирина Мурезану, која за првпат ќе […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

“ДАЛГА” – Концерт во Филхармонија

  “ДАЛГА” – Концерт во Филхармонија, 12 октомври со почеток од 20 часот Диригент: Габриел Бебешелеа (Романија) Солист: Рафаел Агире – гитара (Шпанија)   Програма: С. Петровски: „Пијан танец“ („Пајдушко“) Х. Родриго: Концерт за гитара и оркестар „Аранхуез“ Allegro con spirito Adagio Allegro gentile П.И. Чајковски: Симфонија бр.6 „Патетична“ во b-moll, оп. 74 Adagio – […]

Алтернатива Настани

„ПОТОЧИЊА 2022“ на 18 и 19 јуни во Филхармонија

  Многу нешта ги радуваат децата, — прегратки, шеги, игри, забава, другарување, но танцувањето и пеењето им се можеби омилените. На прагот од летото, детските желби ќе станат реалност, — „ПОТОЧИЊА 2022“ и официјално ќе се одржи на 18ти и 19ти јуни во Македонска Филхармонија, – најубавата вест за сите дечиња. Новото претстојно издание на […]

Алтернатива Настани

ФИЛХАРМОНИЈА ЗА ФИЛХАРМОНИЈА VOL.4

  ФИЛХАРМОНИЈА ЗА ФИЛХАРМОНИЈА, 17 февруари М. Калвет: Свита од “Monteregian Hills“ La Marche – Chanson Melancholique – Valse Ridicule – Danse Брас Квинтет Стефан Илиев – труба Јордан Колевски – труба Благоја Василевски – хорна Бранко Илиевски – тромбон Александар Ниниќ – туба     Ј. Брамс: I Allegro con brio, од пијано трио […]

Алтернатива Настани

ФИЛХАРМОНИЈА: Концерт на виолинистките Кондратенко и Богоевска

  Вечерва во Филхармонија на програмата е концертот насловен „Контемплација со Перт и Шнитке“ на кој како солисти ќе настапат виолинистките Анна Кондратенко и Ева Богоевска, со почеток од 20 часот. Диригент е маестро Емил Табаков од Бугарија, а на програмата се Кончерто гросо бр.1 од А.Шнитке, Трисагион од А.Перт и „Малата Данелиада“ од Г.Канчели. […]

Алтернатива Настани

Камерен концерт со оркестарот на Филхармонија

  Камерен концерт со музичарите од оркестарот на Филхармонија, 27.мај, почеток 20 часот. Програма: Квартет со англиски рог Маја Чанаќевиќ – англиски рог Ана Кондратенко – виолина Бојан Талевски – виола Марија Михајловска – виолончело В.А. Моцарт: Adagio во Г-дур, К. 580а за Обоа и Гудачко трио   Квартет контрабаси Александар Поп Христов Александра Чуруковска […]