Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Свечено отворање на 61.издание на “Охридско Лето” во Античкиот театар во Охрид

  Националната опера и Балет на РС Македонија свечено  ќе го отвори 61-то издание на фестивалот „Охридско лето“, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид со проектот „Големиот Чајковски“. Спектакуларниот проект ќе ја донесе балетската трилогија со најубавите дела на рускиот композитор Петар Илич Чајковски, „Лебедово езеро“, Оревокршачка“ и „Заспаната убавица“, како и извадоци […]