Алтернатива Настани

„Литера“ ги додели признанијата за најдобри изданија за деца

  Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“, кој се одржа од 23 до 27 мај, ги додели признанијата за најдобри изданија во изминатите две години. – Наградата за најдобра сликовница ја доби „Невидлива куќа“ по текст на Билјана Црвенковска, со илустрации на Ване Костуранов, во издание на „Чудна шума“ од 2021 година. […]

Вести Македонија Ударни вести

Доделени признанија „Македонски квалитет 2022“: Домашните компании умеат и во кризни состојби

  Десет домашни реномирани компании денеска го добија престижното признание „Македонски квалитет 2022“ кое го доделува Сојузот на стопански комори на Македонија под покровителство на претседателот нa државата. Признанијата ги доделија претседателот на Р. С. Македонија  Стево Пендаровски и претседателот на Сојуз на стопански комори на Македонија Трајан Ангелоски.     Комисијата согласно прецизно воспоставените критериуми […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев и Филипче ги врачија признанијата на 8.500 здравствени работници: И во 2021 вие сте хероите!

  Претседателот Зоран Заев и министерот за здравство д-р Венко Филипче, на директорите и менаџерските тимови на клиниките од јавното здравство кои најнепосредно беа вклучени во борбата со пандемијата од КОВИД-19, денеска им ги предадоа плакетите што ќе им бидат врачени на над 8.000 здравствени работници во земјата за нивното пресудно и исклучително важно учество […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје ги награди матурантите-првенци од средните скопски училишта

  Градоначалникот Петре Шилегов додели специјални признанија и парични награди на матурантите – првенци на генерацијата од 23 скопски средни училишта, на традиционалната манифестација „Средба на првиот со најдобрите“ која се одржа на Школката во Градскиот парк.     Оваа манифестација има цел да го афирмира училишниот успех на првенците на генерација во средните училишта […]