Вести Македонија Ударни вести

Мобилни тимови на Црвен крст со теренски активности за справување со топлотниот бран

  Црвениот крст на град Скопје, со поддршка од Градот Скопје, денеска започна со теренски активности за справување со најавениот топлотен бран.         Мобилните тимови на Црвен крст, од денеска (21.07.2022) до (28.07.2022) четврток ќе бидат на терен каде на повеќе фреквентни локации низ градот (автобуски стојалишта, амбуланти, пазари…) ќе дистрибуираат вода […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Најава за топлотен бран

Согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи целата територија на Република Македонија во следните пет дена ќе биде зафатена од високи температури (од 29.07-01.08.2021 година – четврток до недела) во портокалова фаза и за нив важат објавените препораки од МЗ, за намалување на ризиците од високите температури за лицата кои се наоѓаат […]

Вести Македонија Ударни вести

МТСП: Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа

    Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа, во Црвениот крст да ги почитуваат препораките од Министерството за здравство, за заштита на здравјето и превенирање на последиците од топлотните бранови кои следуваат. Целата територија на нашата држава ќе биде зафатена со температури од […]

Вести Македонија Ударни вести

Целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова фаза

  Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, информираме дека во текот на следните два дена (од 24-25.06.2021 година – четврток до петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова (алертна) фаза, соопштуваат од Министерството за здравство.   Согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на […]