Вести Македонија Ударни вести

Северна Македонија обезбеди привремен престој за 131 авганистански граѓани вработени во ОН

  Синоќа на Меѓународниот аеродром Скопје, пристигна група од 131 граѓанин на Авганистан. Се работи за вработени на Обединетите Нации за кои Северна Македонија обезбеди привремен престој, до нивното заминување во трета држава. Земјава со ова продолжува да помага во меѓународната хуманитарна операција за помош на цивили кои се под опасност од новата талибанска власт. […]

Вести Свет Ударни вести

Фоторепортерот на „Ројтерс“ Даниш Сидики загина оставен од авганистанските војници

  Неполн месец потрајала најновата задача на Даниш Сидики, фоторепортер на „Ројтерс“ – од моментот кога се пријавил да ги покрива борбите на авганистанските безбедносни сили со Талибанците кои полека освојуваа територии во Авганистан во јуни, до средината на јули – кога Сидики загинува од куршумите на Талибанците со уште двајца авганистански војници. И Сидики […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Сите граѓани на Северна Македонија се евакуирани од Авганистан

  Успешно е завршен процесот на евакуација од Авганистан и на последните државјаните на Република Северна Македонија, а кои поради ангажманот при НАТО базата во Кабул беа последни во распоредот за евакуација, информираат од Министерството за надворешни работи. Според последните информации кои утрово се пристигнати од нашата дипломатска мрежа, најголемиот дел, или 39 наши граѓани […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Авганистан: Талибанците ја прогласија војната за завршена

  Талибанците ја прогласија за завршена војната во Авганистан по преземањето на претседателската палата, откако претседателот Ашраф Гани ја напушти земјата. Припадниците на исламистичкото движење вчера влегоа во Кабул без да наидат речиси на никаков отпор, а Гани замина велејќи дека сака да избегне крвопролевање. Според најновите информации, тој сега се наоѓа во Оман. Во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР: Стотина македонски државјани во Авганистан – нема барања за евакуација

  Во изминативе 24 часа, на дежурните телефони во МНР пријавени се неколку граѓани кои имаат свои роднини и/или пријатели во Авганистан, кои појавиле интерес за состојбите во Авганистан, за нашите активности, но притоа не е побарана асистенција за нивно извлекување. Од вчерашната инструкција на нашата дипломатска мрежа за контакт со соодветните Министерства за надворешни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР: Организирање групни хуманитарни летови за извлекување на наши граѓани во Авганистан

  Поради сериозното влошување на безбедносната состојба во Авганистан, која се менува од час во час, денес Министерот за надворешни работи Бујар Османи, свика итен координативен состанок со надлежните раководни органи во рамките на Министерството. Со оглед дека состојбата во Авганистан во континуитет се влошува, во рамките на Министерството за надворешни работи формирана е работна […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски: Нашите војници се професионално обучени по НАТО стандарди

  Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свеченоста во касарната „Илинден“ во Скопје, по повод завршувањето на учеството на Армијата на Република Северна Македонија во мировната мисија во Исламската Република Авганистан 2002/2021.     „Оваа мировна мисија потврди дека нашите војници можат да служат успешно во рамките на било која мировна мисија, дека се […]