Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Започна Самитот на НАТО во Мадрид – изјава на претседателот Пендаровски

  Денеска во Мадрид официјално започна Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија.     На свечениот пречек, шефовите на делегациите беа поздравени од страна на домаќинот, премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез и Генералниот секретар на НАТО Алијансата, Јенс Столтенберг. Претседателот Пендаровски претходно изјави […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Пендаровски на Самитот на НАТО во Мадрид

  Претседателот Стево Пендаровски на 28, 29 и 30 јуни 2022 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Мадрид, Кралството Шпанија. Во состав на државната делегација се министерката за одбрана Славјанка Петровска и министерот за надворешни работи, Бујар Османи. На 28 јуни, […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски, Вучиќ и Рама ќе учествуваат на Самитот во Брисел – Имаме европска иднина!

  “Северна Македонија има докажани пријатели во земјите членки на ЕУ. Тие се оние земји кои гледаат кон иднината, наспроти минатото и од кои ние, Албанија, но и регионот имаме целосна поддршка во исполнувањето на стратешката цел – членство во ЕУ.”   “Јас, Еди Рама и Александар Вучиќ денес донесовме одлука, уште еднаш да ја […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски на отворањето на Европскиот самит за дигитализација на судството

  Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на Европскиот самит за дигитализација на судството, којшто се одржува во Охрид на тема „Придобивките од 4-та индустриска револуција како механизам за враќање на довербата во правосудството“.     “Дигиталната трансформација на нашите општества веќе одамна не е само технолошка визија на поединци или предмет на […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: НАТО и ЕУ обединети во одговорот на воената агресија на Русија и поддршката за Украина

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски на Вонредниот самит на НАТО на шефови на држави и влади, истакна дека руската воена агресија во Украина е неиспровоцирана и неоправдана и сериозно кршење на меѓународното право.     Северна Македонија се придружува кон повиците до Русија веднаш да ја прекине воена акција и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерот Ковачевски ќе учествува на Вонредниот самит на шефови на држави и влади на НАТО

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска и утре е во работна посета на Брисел каде што ќе учествува на Вонредниот самит на шефови на држави и влади на НАТО. Премиерот Димитар Ковачевски, во придружба на министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерката за одбрана Славјанка Петровска и постојаниот претставник на Република Северна Македонија […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев: Берлинскиот процес го придвижи Западен Балкан во вистинска насока

  На Самитот на Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес што се одржа вчера по пат на видеоконференциска врска донесени се 64 зајлучоци. Заеднички регионален пазар, економски и инвестициски план, зелена агенда, одговори на ковид-19 пандемијата, безбедност, миграција, мало наоружување и лесно оружје, помирување, исчезнати лица, интеграција на Ромите, младите и политики поврзани со […]