Вести Изјави Македонија Ударни вести

Османи: Институциите да го дадат списокот со конечниот сместувачки капацитет за бегалци од Украина

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска изјави дека списокот со сместувачки капацитети за бегалци од Украина не е довршен бидејќи, како што посочи, постојано се прикажуваат нови капацитети од страна на институциите. – Тоа што Владата вчера на седница го одобри како список на институции кои МНР ги предложи, а ги собра како […]

Вести Македонија Ударни вести

Северна Македонија обезбеди привремен престој за 131 авганистански граѓани вработени во ОН

  Синоќа на Меѓународниот аеродром Скопје, пристигна група од 131 граѓанин на Авганистан. Се работи за вработени на Обединетите Нации за кои Северна Македонија обезбеди привремен престој, до нивното заминување во трета држава. Земјава со ова продолжува да помага во меѓународната хуманитарна операција за помош на цивили кои се под опасност од новата талибанска власт. […]

Вести Македонија Ударни вести

Објавен конкурсот за прием на студенти во студентските домови за 2021/2022

  За студентите запишани на јавните и приватните високообразовани институции во државата, објавен е Конкурсот за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за сместување во Република Северна Македонија за студиската 2021/2022 година, информираат од Министерството за образование и наука.  Согласно Конкурсот, за академската 2021/2022 година за студентите […]