Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува логото за одбележување 30 години самостојност

  Денеска ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција, по повод логото за 30 годишнината од осамостојувањето на Република Северна Македонија.     “Како комисија за култура на ВМРО – ДПМНЕ најостро го осудуваме изборот на лого за одбележување на 30 годишнината од осамостојувањето на Република Македонија. Предложеното идејно решение не претставува ништо друго, освен брутално сквернавење на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата го претстави логото за јубилејот – 30 години од независноста на Северна Македонија

  На денешната прес-конференција на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа, беше претставено логото кое ќе се користи по повод јубилејот – 30 години од независноста на државата. Дизајнот на логото е инспириран од македонската државност, од Денот кога граѓаните одлучија да имаме независна Република Македонија и од сѐ она што денес, нашата […]