Вести Македонија Топ теми

Владина делегација им оддаде почит на борците кои го ослободија Скопје

  По повод одбележувањето на 78-годишнината од ослободувањето на Скопје, владина делегација составена од министерот за правда Никола Тупанчески, министерот за локална самоуправа Ристо Пенов и заменик-министерот за транспорт и врски Беким Реџепи, им оддаде почит на загинатите борци кои придонесоа 13 Ноември да биде најзначаен датум во историјата на Скопје. Владините преставници се поклонија […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Во Црвена Вода одбележана годишнината од издавањето на Манифестот на македонскиот народ

  Во историското село Црвена Вода, општина Дебрца, денеска, со пригодна свеченост и народен собир,  одбележана е 79-годишнината од издавањето на Манифестот на ГШ на НОВ и ПОМ, на овој ден, во  1943 година. Овој документ, првиот печатен на македонски јазик, во тогашната партизанска печатница, по своето историско значење е еднаков на Крушевскиот манифест, бидејќи […]

Вести Македонија Ударни вести

Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје

  Aмбасадата на Украина во Република Северна Македонија и Здружението на Украинци во РС Македонија „Лесја Украинка“, денеска ќе го одбележат Денот на независноста на Украина – 24 август. Како што соопшти Украинската aмбасада, според програмата, предвидено е поставување светски рекорд за изведување на националната химна на Украина, истовремено во 50 земји во светот и […]

Вести Македонија Ударни вести

Одбележување на 21 година од загинувањето на припадниците на АРМ на Карпалак

  Во прилепската касарна „Мирче Ацев“ вечер од 18 часот почнува одбележувањето на 21-годишнината од загинувањето на 10 припадници на АРМ. На 8 август кај месноста Карпалак 2001 година армискиот конвој беше нападнат од заседа и загинаа 10 прилепски резервисти. Пред споменикот на загинатите бранители во кругот на касарната „Мирче Ацев“ семејствата на загинатите, претставници […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје одбележува 59 години од катастрофалниот земјотрес

  Секоја година овој датум, 26-ти јули, не потсетува на катастрофалниот земјотрес во 1963 година, на солидарноста на неговите жители, но и на солидарноста на светот кој сплотено ни помагаше во тие тешки и болни денови. Многу жители ги загубија животите  под урнатините на Скопје, а голем број беа повредени.   Традиционално одбележувањето на 59-годишнината […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Во Скопје се одбележува “11 јули – Ден на сеќавањето на геноцидот во Сребреница”

  Денес во паркот во Чаир беше положено свежо цвеќе на спомен обележје за жртвите на геноцидот “Цветот на Сребреница”.         По Комеморативната седница за одбележување на геноцидот во Сребреница која се одржа во Собранието на Република Северна Македонија во присуство на високи државни претставници, денес во паркот во Чаир во присуство […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Кинотека ја одбележува 70-годишнината од првиот македонски игран филм ФРОСИНА

  Кинотеката на Северна Македонија деновиве ја одбележува 70-годишнината од првиот македонски игран филм – ФРОСИНА, снимен во далечната 1952 година, во режија на Војислав Нановиќ, а во продукција на тогашниот државен филмски продуцент „Вардар филм“. ФРОСИНА (1952) на Војислав Нановиќ и МИРНО ЛЕТО (1961) на Димитрие Османли – минатата година беа дигитално реставрирани во […]

Вести Македонија Ударни вести

Владина делегација положи цвеќе на споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј

  Премиерот Димитар Ковачевски ја предводеше делегацијата на Владата, во чиј состав беа заменик-претседателот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, министерот за правда Никола Тупанчевски и заменик-министерот за одбрана Башким Хасани кои положија венец со цвеќе пред споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј во кампусот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.     Венци […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Денес оддаваме почит на нашиот идентитетски темел и лингвистичка гордост – македонскиот јазик

  „Денес оддаваме почит на нашата особеност, на нашиот идентитетски темел и лингвистичка гордост – македонскиот јазик. Јазикот на Конески, Шопов, Јаневски и на сите творци на македонската литературна реч е огледало на самобитноста. Тој е и наше основно човеково право, право на самоопределување и самоизразување” – изјави претседателот Стево Пендаровски по повод 5 мај […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Претседателот Пендаровски положи цвеќе по повод 119-годишнината од смртта на Гоце Делчев

  Претседателот Стево Пендаровски денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, по повод 119-годишнината од неговата смрт.     “Гоце Делчев својот живот го подари на највисоката кауза за национална и социјална слобода и со право претставува стожер врз кој ја градиме македонската државност и самобитност. Слава му!”- изјави претседателот […]