Вести Македонија Ударни вести

Средба Ангелов – Савада: Соработка во кризниот менаџмент

  Денеска директорот на Центарот за управување со кризи, г. Стојанче Ангелов, оствари работна средба со Неговата Екселенција, Хиронори Савада, Амбасадор на Јапонија во Република Северна Македонија во седиштетото на ЦУК во Скопје.       Беше разговарано за тековните состојби во рамки на националниот систем за управување со кризи, како и за планираните претстојни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Алармантна ситуација со пожарите: Во Пехчево пуштени се пет хеликоптери

  Поради алармантноста на ситуацијата со пожарите, Управувачкиот комитет го прифати предлогот на Групата за процена и и предложи на Владата да донесе одлука за постоење кризна состојба на целата територија на државата во траење од 30 дена. Владата утрово во 08.30 часот одржa седница на која се разгледа ваквиот предлог. Според последните податоци што […]