Вести Македонија Ударни вести

Петровска положи венец со свежо цвеќе за загинатите кај Карпалак

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска на спомен плочата кај Карпалак ја предводеше делегацијата од Министерството која положи венец со свежо цвеќе во спомен на десетмината бранители, припадници на Армијата кои во 2001 година го загубија својот живот кај месноста Карпалак на патот Скопје – Тетово.     Во оваа пригода, министерката Петровска истакна […]

Вести Македонија Ударни вести

Владина делегација положи свежо цвеќе во чест на загинатите бранители кај Карпалак

  По повод одбележувањето на 22 години од трагичното загинување на десеттемина припадници на резервниот состав на Армијата, владина делегација предводена од советникот за одбрана, Драган Василевски положи свежо цвеќе пред спомен-обележјето во касарната „Мирче Ацев” во Прилеп, каде ја посети и спомен-собата.     Свежо цвеќе беше положено и пред споменикот на бранителите во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Чествување во знак на почит кон загинатите армиски резервисти кај Карпалак

  Владата на Република Северна Македонија, претставена од Драган Василевски, советник за одбрана на претседателот на Владата, во Прилеп, пред споменикот на загинатите бранители во кругот на касарната „Мирче Ацев“ со положување цвеќе и оддавање почит го започна одбележувањето на 21-годишнина од загинувањето на десет армиски припадници кај месноста Карпалак во вооружениот конфликт во 2001 […]

Вести Македонија Ударни вести

Одбележување на 21 година од загинувањето на припадниците на АРМ на Карпалак

  Во прилепската касарна „Мирче Ацев“ вечер од 18 часот почнува одбележувањето на 21-годишнината од загинувањето на 10 припадници на АРМ. На 8 август кај месноста Карпалак 2001 година армискиот конвој беше нападнат од заседа и загинаа 10 прилепски резервисти. Пред споменикот на загинатите бранители во кругот на касарната „Мирче Ацев“ семејствата на загинатите, претставници […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Одбележување 20-годишнина од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак

  Владата денеска го отпочна одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на армиските резервисти кај месноста Карпалак, во вооружениот конфликт, во 2001 година.     Надворешниот соработник за одбрана на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Драган Василевски со положување свежо цвеќе на споменикот во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп, им оддаде почит на загинатите […]