Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Од денеска КОВИД-19 решенијата за изолација во електронска форма преку Вакцинација.мк

  Согласно Владината одлука за измена на начинот на достава на решенијата за изолација на лица позитивни на КОВИД-19 и на нивни контакти, ве информираме дека од денеска е во функција платформата на која секој граѓанин кој има потреба да дојде до сопственото решение за изолација ќе има пристап единствено до своето решение без да […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Фајзер потпиша договор за производство на апче против ковид-19

  Експерименталното апче против ковид-19 ќе може да се користи и продававо 95 земји во развој, откако компанијата Фајзер потпиша договор со Медисинс Патент Полс од Женева. Станува збор за апче коешто ги намалува ризиците за хоспитализација и смрт за речиси 90 отсто кај луѓето со умерени симптоми на корона вирус, јавува Би-би-си. Компанијата Фајзер […]

Вести Македонија Ударни вести

Изменети и дополнети мерките за спречување на ширење на КОВИД-19

  Владата на вчерашната 101. седница, донесе измени и дополнувања на мерките за спречување на ширењето на КОВИД-19 според кои се дозволува организирање и одржување на спортски натпревари со присуство на публика, настани од културата, работа на ресторани, кафетерии, кладилници, обложувалници, концерти, семинари, работилници и други настани на затворено со 30% од капацитетот на просторот, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата ги донесе новите правила за заштита од ковид-19

  Владата на редовната 99-та седница ги донесе најновите мерки, протоколи препораки за заштита на здравјето на населението од КОВИД – 19, врз основа на препораките од Комисијата за заразни болести.  Согласно препораките, Владата донесе одлука дека за влез во угостителски објекти, кафулиња и барови, без разлика на капацитетот и бројот на присутни посетители/гости/лица, како […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Нови мерки за заштита на населението од КОВИД-19 и спречување на неговото ширење

  Крајно внимателно да се почитуваат постоечките и новите мерки, а надлежните инспекциски служби да ги интензивираат контролите со цел нивна стриктна примена и почитување, апелира премиерот Зоран Заев на неговиот профил на ФБ. Ова се новите мерки за заштита на населението од Ковид-19 и спречување на неговото ширење.     Од 16 август 2021 […]