Вести Македонија Ударни вести

Продолжуваат да важат мерките за заштита на граѓаните од високите температури

  Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа, во Црвениот крст да ги почитуваат препораките од Министерството за здравство, за заштита на здравјето и превенирање на последиците од топлотните бранови кои следуваат, согласно Акцискиот план на Министерство за здравство за превенирање на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Препораки за заштита на граѓаните од високите температури

  Владата на вечерашната седница ја разгледа Информацијата од Министерството за здравство за високите температури што се очекува да продолжат од утре и усвои соодветни препораки. Според Управата за хидрометеоролошки работи, како што извести Министерството за здравство, портокаловата фаза во којашто се наоѓа државата продолжува од 17 јули 2023 година (понеделник) и се очекува да […]

Вести Македонија Ударни вести

Препораки до граѓаните како да се однесуваат при екстремно високи температури

  Центарот за јавно здравје Охрид се обрати до јавноста со препораки за граѓаните, гостите и туристите за нивна заштита од топлотен бран и високите температури што го зафатија регионот.     Топлотниот бран и високите температури кои го зафатија нашиот регион се повод да Ве потсетиме и апелираме за сериозно почитување и придржување кон […]

Вести Македонија Ударни вести

Се подготвуваат препораки за безбедност во училиштата и спречување на врсничкото насилство

  Министерството за образование и наука подготвува препораки за училиштата со цел подигнување на безбедноста во објектите, како и намалување на меѓуврсничкото насилство. Основа на процесот се заклучоците кои произлегоа од досегашните средби со универзитетски професори и експерти од областа, од средбите со претставници на други засегнати институции, како и од посетите на училиштата каде […]

Вести Македонија Ударни вести

Портокалова фаза: Се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

  Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа, во Црвениот крст да ги почитуваат препораките од Министерството за здравство, за заштита на здравјето и превенирање на последиците од топлотните бранови кои следуваат, согласно Акцискиот план на Министерство за здравство за превенирање на […]

Вести Македонија Ударни вести

Усвоени сет препораки и задолженија за заштеда на електрична и топлинска енергија

    Владата на денешната 69-та седница, ја разгледа и усвои Информацијата со сет на препораки и задолженија за намалување на потрошувачката на електрична и топлинска енергија во РС Македонија, при што беше задолжено Министерството за економија во рок од три дена да ги извести домаќинствата и бизнис заедницата за препораките дадени во оваа Информација […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Поради високите температури ослободени од работа ранливите групи граѓани

  До среда подрачјето на нашата земја и понатаму ќе биде под влијание на топол бран со високи утрински и дневни температури. Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност со максимални температури до 40 степени, информираат од УХМР. На целата територија ќе остане активно портокаловото ниво на опасност од […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

КЗБ предлага сертификатите за прележаност да важат 180 дена

  Комисијата за заштита од заразни болести, на денешниот состанок донесе препорака, ковид-сертификатите на граѓаните кои прележале Ковид-19 да важат во следните 180 дена, наместо досегашните 45 дена. Од Комисијата истакнаа дека се уште е рано за укинување на сертификатите, бидејќи има голема трансмисија на вирусот. Според д-р Злате Мехмедовиќ, потполно укинување на ковид-сертификатите кај […]

Вести Македонија Ударни вести

Шаќири: Во продолжениот распуст да се почитуваат мерките против ковид-19

  Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска на прес-конференција информираше дека на негово барање, врз основа на препорака од Главниот координативен штаб, Владата на Република Северна Македонија вчера донесе одлука започнувањето на првото полугодие да се одложи до 1 февруари годинава. Согласно оваа одлука донесена врз основа на проценките од здравствените власти дека […]

Вести Македонија Ударни вести

Препораки на Националниот комитет за имунизација

  Стручните препораки во однос на имунизација против КОВИД 19 се дефинираат водејќи се од потврдени и прифатени податоци и докази кои потекнуваат од здравствените организации одговорни за следење на инфективните болести како Европскиот и Американскиот Центар за инфективни заболувања (CDC и ECDC), од регураторните медициски агенции ЕМА и ФДА и од СЗО. Препораките од […]