Вести Свет Ударни вести

Во Бугарија стапуваат нови рестриктивни анти-ковид мерки

  Од денеска стапуваат во сила новите мерки против Ковид-19 на територијата на Бугарија, откако случаите на заразени лица повторно почнаа да растат. Во земјата има 1.371 нови случаи на корона вирус со извршени 20.952 тестови, што значи дека 6,5 проценти од земените примероци се позитивни.   Согласно новите мерки се ограничува капацитетот на ресторани, […]