Вести Македонија Ударни вести

Cтара фотографија од момче во урнатини се споделува како да е од земјотресот во Турција

  Фотографијата која се споделува во оваа објава на Фејсбук како да е од земјотресот во Турција нема никаква врска со овој трагичен настан. Таа е стара најмалку три години, што значи дека може да се најде во написите од ноември 2019 година. Фотографијата е дојдена од Adobe Stock, a нејзиниот фотограф (односно сопственик) ја нуди […]

Вести Став Ударни вести

Не е точно дека ЕУ проповеда сквернавење на православни христијански гробишта

  Изнесеното тврдење во постот што го рецензираме, дека вандалскиот чин и сквернавењето на гробиштата на православните христијани во Вуковар се „западни вредности за кои ЕУ секојдневно проповеда“, е тенденциозно и неточно. Во текстот на Данас, каде што е оригинално објавена фотографијата споделена во постот, се наведува дека има полициска истрага и дека не е познато […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Никола Груевски не е во С. Македонија, ниту пак, бил во земјава за својот роденден

  Објавата дека експремиерот Груевски е во земјава се темели само на тврдењето дека неговата Фејсбук страница има четворица администратори кои се наоѓаат во Македонија, па оттаму се вади и заклучокот дека и Груевски е тука. Логичниот заклучок е дека за високопрофилиран политичар од негов ранг и калибар, којшто е баран во земјава и за […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Не, инспектор од УЈП нема да брои подарени пари по свадби

  Наводната вест за броењето на парите во плик на свадбите од страна на инспектор на УЈП е изведена од насловот на текст објавен на tvvesti.com, каде на две места е наведено дека се работи за сатира –  во наднасловот и на крајот од написот. Со споделување или парафразирање на насловот од сатиричниот текст без […]

Вести Македонија Свет

Непостоечки говор на актерот Киану Ривс се споделува на Фејсбук од 2016 година

  Актерот никогаш не одржал ваков говор, иако цитатот е споделуван нашироко и погрешно му се припишува нему. Наводниот говор од текстот што се споделува во овој пост на Фејсбук е од пред неколку години, кога овој цитат заедно со фотографија од актерот е презентиран на различни веб-страници на англиски јазик, иако тој никогаш не го кажал. Проверувачите на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

АНАЛИЗА: За плати во јавен сектор 538 милиони евра – увид во платите во министерствата

  Со ребалансот на Буџетот планирано е зголемување на платите во јавниот сектор за 1,7 проценти, но од Владата тврдат дека растот нема да биде како последица на порастот на бројот на вработени, пишува Порталб   Годинава за исплата на плати во јавниот сектор ќе се потрошат нешто повеќе од 538 милиони евра. Со ребалансот на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Ќе се забрза ли процесот на е-услугите ?

  Преку платформата за интероперабилност веќе се поврзани судовите со МВР, Јавното обвинителство, Царинската управа, Централниот регистер, ДИК, Управата за финансиска полиција, Управата за финансиско разузнавање, ДКСК и МНАВ – Агенцијата за цивилно воздухопловство. На Платформата за интероперабилност се приклучени 39 институции, со тенденција да се приклучат уште 15 институции. Ова, меѓу другото,  се вели во Извештајот на „Метаморфозис“ за […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Како до поефикасни услуги на администрацијата?

  Еден од елементите на добра, реформирана администрација прифатен од ОЕЦД и ЕУ е и прашањето за испораките на услугите кон граѓаните и правните лица, бизнисот, т.е. изградба на администрација насочена кон потребите на граѓаните, што ќе нуди лесно достапни услуги. Ова, меѓу другото,  се посочува во Извештајот на „Метаморфозис“ за реформите во јавната администрација насловен како: „Администрирањето“ со администрацијата – […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Се контролира бројот на вработувањата во јавниот сектор – останува сомнежот колку е реален

  Преку системот ИСУЧР (Информациски систем за човечки ресурси) целата јавна и државна администрација е вмрежена или би требало да биде вмрежена. Преку овој систем, де факто, се вади и регистерот на вработени во Јавната администрација, кој редовно се води неколку години, а се изготвуваат и годишните извештаи за вработени во јавниот сектор, се вели во Извештајот на „Метаморфозис“ за […]

Вести Свет Став Ударни вести

Изборите во Франција не се „украдени“, Ле Пен го призна поразот

  Официјалните резултати од претседателските избори во Франција, после 100 процентно пребројани гласачки ливчиња по вториот круг од изборите,  потврдуваат дека победник е Емануел Макрон. Неговата противкандидатка Марин Ле Пен, уште веднаш по објавата на излезните анкети, според кои таа освои 41,8 насто од гласовите, додека актуелниот Макрон, освои 58,2 насто, се обрати на нацијата […]