Categories: Вести, Свет, Став, Ударни вести

Снајперистката која убила 40 луѓе не е Данијела од Србија, туку Ирина Старикова од Доњецк

  Не е точно дека уапсената снајперистка со кодно име Багира е Србинката Данијела Лазовиќ. Станува збор за друга личност,…

Read More
Categories: Вести, Став, Ударни вести

Ширење на бранот од лаги – воена инвазија и инвазија од дезинформации

  Состoјбата со дезинформациите во Северна Македонија во двете недели пред и по почетокот на руската инвазија врз Украина, пишува…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

ВИСТИНОМЕР: Не е точно дека првата одлука на Ковачевски е набавка на златни чинии

  Димитар Ковачевски сè уште не е премиер, за да може да одлучува за јавни набавки на Владата. Ковачевски мандатот…

Read More
Categories: Вести, Став, Ударни вести

Не е вистина дека смртта кај пилотите се покачила за 1.700 отсто поради вакцинирањето

  Во објавата се прави манипулација со бројките, односно се презентирани во погрешен контекст и второ неточно се тврди дека…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

ВИСТИНОМЕР: Фејсбук објава дезинформира дека со тестовите се краде ДНК

  Тестирањето е всушност земање на брис подлабоко од грло и нос со стапче со памучен врв, трае неколку секунди…

Read More
Categories: Вести, Свет, Ударни вести

Вистиномер: Лага е дека австралиските деца позитивни на ковид-19 се одвојуваат од родителите

  Ја пренесуваме рецензијата на „Вистиномер“ на објава на Фејсбук што дезинформира дека во Австралија децата позитивни на ковид-19 насила се одвојуваат…

Read More