Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски ќе учествува во Процесот Брдо-Бриони во Словенија

  Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска, 12 септември, ќе престојува во еднодневна работна посета на Република Словенија, по повод учеството на 11. состанок на лидерите на земјите учеснички во Процесот Брдо-Бриони, a на покана на претседателот на Република Словенија, Борут Пахор и претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ. На состанокот, којшто се […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери на XVIII Конференција на Јадранско-јонската иницијатива во Тирана

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери утре ќе престојува во Република Албанија каде што ќе учествува на XVIII Конференција на претседателите на парламенти на Јадранско-јонската иницијатива (ЈЈИ). На редовната конференција која годинава се организира од страна на Собранието на Република Албанија како претседавач на ЈЈИ, покрај претседателката на Собранието на Република Албанија, Линдита Никола во […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична за скопјанец за „учество во странска војска, полиција, паравоени параполициски формации”

  Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал денеска до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против С.И. (30) од Скопје, за сторено кривично дело „учество во странска војска, полиција, паравоени параполициски формации” предвидено и казниво по […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев, Вучиќ и Рама на “Отворен Балкан”: Лидерите ќе потпишат пет договори

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска учествува на самитот на иницијативата „Отворен Балкан“ во Тирана.     На состанокот во Тирана, премиерот Заев заедно со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и премиерот на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Учество на претседателот Пендаровски на 76. сесија на Генералното собрание на ОН

  Претседателот Стево Пендаровски, од денеска ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 76. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк.     Претседателот Пендаровски на 23 септември 2021 година, четврток, ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, што […]