Categories: Вести, Македонија, Топ теми

Врховниот суд донесе Пресуда за предметот „27 април“

  Советот за казниви дела при Врховниот суд на Република Северна Македонија на седницата одржана на ден 26.04.2023 година, продолжена на ден 03.05.2023 година,…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги слави и наградува извршителите на крвавиот 27 април

  Шест години по „крвавиот четверток“ во ВМРО-ДПМНЕ нема ниту ронка каење или извинување за теророт што оваа партија го…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Став, Топ теми, Ударни вести

Министерство за правда за одлуката за “27 април”: Судскиот совет веднаш да реагира

  По вчерашната пресуда на Апелационен суд, за случајот 27 април, каде случајот е вратен на повторно судење, Министерството за…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Укината пресудата за Јанакиески, Ристовски, Вељановски во “Организатори на 27 Април”

  Апелацискиот суд ја укина првостепената пресуда со која на вкупно 25 години затвор беа осудени обвинетите во случајот „Организаторите…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија

Нинџа: Базата ни беше во „Мериот“, паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ даваше наредби гледајќи ТВ Нова

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани во сведочењето дојде до…

Повеќе