Алтернатива Настани

Белешки за македонскиот конституционализам: Концепт на Уставот од 1991-проф. Љубомир Фрчкоски

  Излезе новата книга на универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски, „Белешки за македонскиот конституционализам – концепт на Уставот од 1991“, во издание на ЦИВИЛ – Центар за слобода. „Може да се каже дека ова е книга на која се чекаше 30-тина години. Книга која Фрчкоски, како пишувач на Уставот од 1991, на некој начин, ѝ ја […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Милошоски: Пендаровски незаконски го испраќа Фрчкоски како амбасадор во Обединети нации

  Претседателот на државата Стево Пендаровски со указ го назначи професорот Љубомир Фрчкоски за ополномоштен амбасадор на Република Северна Македонија при Организацијата на Обединетите нации во Њујорк. Остра реакција следуваше од пратеникот Антонио Милошоски од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“, по однос на незаконитото испраќање на Фрчкоски за амбасадор во […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Милошоски: Фрчкоски не е за амбасадор во Обединетите Нации

  “Фрчкоски не е за амбасадор во Обединетите Нации”, напиша на својот ФБ профил Антонијо Милошоски по вчерашната објава на Талат Џафери дека професорот Љубомир Фрчкоски е кандидат за амбасадор во ОН. “Колку ни е лошо организирана дипломатијата говори самиот факт што три години Македонија е без амбасадор во Вашингтон. Американската дипломатска кота е празна […]