Вести Македонија Став Ударни вести

Сојузот на извидници го суспендира првиот скопски извиднички одред

  Сојуз на извидници на Македонија „Скаут Македонија“ испрати соопштение по повод актуелните случувања кои, велат, го нарушуваат имиџот на извидничката организација во целост. Деновиве јавноста е вознемирена од сведочењата на родителите дека малолетници кои го посетувале кампот каде се одржувала манифестацијата„Есенски бакнежи“ имале недолична сексуална едукација. „Пред сè дозволете ни да изразиме огромна загриженост […]