Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ дизелот поевтинува за 2 денари

  Цените на дизел горивото и на маслото за горење од ноќеска на полноќ се намалуваат за 2 денара по литар, а мазутот поевтинува за 1,263 денари по килограм одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со оваа одлука се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,5 […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поевтинуваат горивата

  Од ноќеска на полноќ бензините поевтинуваат од 1,5 до три денари за литар, а цената на дизелот се намалува за три денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,82 отсто. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ дизелот поевтинува 2 денари за литар

  Цената на дизелот од полноќ се намалува за два денари, а цените на останатите нафтени деривати остануваат исти, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Според оваа одлука, новата цена на дизелот ќе биде 95 денари за литар. Еуросупер БС-95 и понатаму ќе се продава по цена од 84,5 денари за литар, Еуросупер БС-98 по […]

Вести Македонија Ударни вести

Бислимоски: РКЕ не ги признава кражбите на струја

  Потрошувачите треба да знаат дека плаќаат само за она што го потрошиле, изјави претседателот на РКЕ Марко Бислимоски. Регулаторната комисија за енергетика не ги признава кражбите на електрична енергија во крајната цена што ја одредува и тие се на товар директно на Електродистрибуција ДООЕЛ Скопје. Доколку некој потрошувач има добиено сметка која има отстапување од […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ бензините поевтини за 2 денари, дизелот за 1,5 денар

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од полноќ, во просек за 1,92% во однос на одлуката од петокот. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 2 денара по литар, додека малопродажната цена на […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поевтинуваат бензините и дизелот

  Од полноќ цените на горивата се намалуваат во просек за 1.99%, соопштија од Регулаторната Комисија за Енергетика. Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуваат по 2 денари, па еден литар 95-октански бензин ќе чини 93.50 денари, додека ден литар 98-октански бензин ќе чини 96.00 денари. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се намалува за 2.5 денари […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поевтинуваат бензините за 1,5 денар за литар

  Од ноќеска на полноќ, малопродажните цени на нафтените деривати во просек ќе се намалат за 0,82 отсто во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно претходната одлука од 15 јули, информира Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.  Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 од ноќеска се намалуваат за […]

Вести Македонија Ударни вести

Цените на бензините од ноќеска поевтинуваат за 3 денари за литар

  Малопродажните цени на бензините од ноќеска ќе поевтинат за 3 денари за литар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика . Од ноќеска максималните цени на Еуросупер БС – 95 ќе изнесуваат 102,50 денари за литар, Еуросупер БС – 98 ќе чинат 104,50 денари за литар. Дизел горивото Еуродизел БС (Д-Е V) ќе може да […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поевтинуваат горивата за 0,5 и 1 денар

  Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за половина денар по литар, додека Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинуваат за еден денар по литар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Од полноќ на безнинските станици низ земјава Еуросупер БС-95 ќе […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Бислимоски: РКЕ е во постапка за одземање на лиценците на БЕГ

  РКЕ е во постапка за одземање на лиценците на Балкан енерџи груп (БЕГ) за производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија. Марко Бислимовски, претседателот на Регулаторна комисија за енергетика, на денешната прес-конференција, запрашан за големите трошоци прикажани од страна на Балкан Енерџи Груп, тој изјави дека во моментов е покрената постапка за одземање на […]