Вести Македонија Ударни вести

Сакеларопулу – Пендаровски: Договорот од Преспа е клучен во односите меѓу Северна Македонија и Грција

  Претседателот Стево Пендаровски денеска во Атина оствари тет-а-тет средба со претседателката на Хеленската Република, Катерина Сакеларопулу, по што се одржа и пленарен состанок на делегациите на двете држави.     На средбите беше констатиран позитивниот тренд на севкупните билатерални односи помеѓу двете држави, но и дека постои потенцијал за понатамошно зајакнување на соработката на […]